آموزش کامل لحیم کاری
خانه / الکترونیک / آموزش الکترونیک / آموزش لحیم کاری
آموزش کامل لحیم کاری
آموزش کامل لحیم کاری

آموزش لحیم کاری

آموزش کامل لحیم کاری

دونستن این نکته که چگونه و با استفاده از چه وسایلی لحیم کاری کنیم میتواند بسیارمهم باشد. نکاتی که در هنگام لحیم کاری باید به آنها توجه کرد نکاتی است بسیار ساده ! ولی بسیاری از افراد نمیدانند و که در این مدت 3 ثانیه که قرار است لحیم کاری انجام دهند دقیقا باید چه کنند .امروز در اینجا به برسی این نکات خواهیم .

برای اینکه بخواهیم لحیم کاری کنیم باید با وسایلی همچون هویه ، قلع ، قلع کش ، روغن لحیم اشنایی داشته باشیم . در ادامه برسی هر یک از موارد یاد شده خواهیم پرداخت.

لحیم کاری چیست؟

لحیم کاری عملی است که در ضمن آن دو فلز که قابلیت لحیم کاری را داشته باشند را به یکدیگر بچسبانیم. به عبارتی با استفاده از دستگاهی به نام هویه فلز مربوطه را به همراه “سیم لحیم” گرم میکنیم.بعد از گرم کردن سیم لحیم ذوب شده وبه محل اتصال دو فلز خواهد چسبید.این عمل را لحیم کاری گویند.

لحیم کاری را باید با دقت کافی انجام داد تا در اثر رطوبت و کارکرد زیاد قلع به اسانی جدا نشود و به اندازه کافی محکم باشد.

هویه چیست:

هویه یکی از مهمترین و معروف ترین ابزار کار الکترونیک است. کمتر کسی است که هویه را نشناسد یا آن را ندیده باشد.

از هویه برای لحیم کاری قطعات الکترونیکی روی برد (مدار چاپی) استفاده می شود و برای این منظور علاوه بر هویه به وسایل جانبی دیگری مانند قلع، روغن لحیم، فلاکس، پایه هویه مورد نیاز است.

هویه در انواع و اقسام گوناگونی یافت می شود. ساده ترین و ارزان ترین هویه ها، هویه هایی هستند که امکان تنظیم دما را ندارند و با یک توان ثابت کار می کنند.

هویه ها را در توان متفاوتی مانند :30 وات یا 40 وات و یا 60 وات و یا حتی بیشتر میسازند. بسته به کاربرد و نیاز میتوان از هویه های با وات متفاوتی استفاده کرد در کارهای الکترونیکی معمولا از هویه های 30 یا 40 وات استفاده میشود در بعضی موارد نیز میتوان از هویه های 60 وات هم استفاده کرد. در شکل زیر نمونه ای از هویه را ملاحضه مینمایید:

هویه
هویه

سیم لحیم (قلع) :

یکی از نکاتی که خیلی روی کیفیت کار تاثیر می گذارد کیفیت سیم لحیم است. سیم لحیم آلیاژی از قلع و سرب است که در انواع مختلف ساخته میشود . سیم لحیم الیاژی مخصوصی است که برای لحیم کاری دو فلزی که باید به یکدیگر متصل شوند را به یکدیگر میچسباند . که برای این کار باید سیم لحیم توسط هویه ذوب شود سپس به محل اتصال هدایت شود و وقتی که خنک شود دو فلز به یکدیگر میچسبند.

سیم لحیم
سیم لحیم
نمونه ی یک سیم لحیم
نمونه ی یک سیم لحیم

 

 

 

 

 

 

 

روی قرقره سیم لحیم دو عدد دیده می شود، بطور مثال ۶۰/۴۰ این به آن معنا است که لحیم فوق دارای ۶۰ درصد قلع و ۴۰ درصد سرب می باشد. برای لحیم کاری قطعات الکترونیکی باید از سیم لحیمی استفاده شود که در صد قلع آن حدود ۶۰ باشد. دلیل آن این است که نقطه ذوب قلع کمتر است بنابراین برای ذوب آن به دماهای خیلی بالا نیازی نیست و این بخصوص در لحیم کاری نیمه هادی ها بر روی برد یک مزیت محسوب می شود چرا که درجه حرارت بالا میتواند باعث آسیب دیدن قطعات حساس و بخصوص نیمه هادی ها شود و حتی به فیبر مدار چاپی صدمه بزند. بهترین نوع سیم لحیم ، سیم لحیم ۶۳ درصد است که در بازار به همین نام یافت می شود .

برخی سیم های لحیم آغشته به مقدار کمی روغن لحیم و یا فلاکس هستند که نیاز به استفاده همزمان از روغن لحیم را نیز مرتفع می سازند

روغن لحیم :

هرگاه دو قطعه را بخواهند بوسیله لحیم ، اتصال دهند بایستی كاملا تمیز و از هرگونه چربی ، رنگ و اكسید پاك گردند . بنابراین در زمان لحیم چون درجه حرارت بالا است سبب می شود در سطح خود لایه ای اكسید بوجود آید و پس از لحیم كاری ممكن است این لایه اكسید مانع از تماس الكتریكی بین آن دو شود . برای جلوگیری از این كار از روغن لحیم استفاده می كنند . این روغن از ماده ای به نام كلوفون تشكیل شده و حل كننده اكسید و هر مواد زائد است .

روغن لحیم
روغن لحیم

طرز كار با روغن لحیم :

قبل از لحیم كاری باید محل اتصال به این روغن آغشته شود و بعد عمل لحیم كاری صورت گیرد. با انجام این كار روغن، مواد زاید بر روی اتصال را در خود حل كرده و هنگامی كه هویه داغ به محل اتصال نزدیك می شود ، روغن را كنار زده و محل اتصال را از ماده های خارجی خالی می نماید . امروزه لحیمهای در الكترونیك مورد استفاده می گردد كه در داخل خود روغن لحیم دارند لذا نیازی به روغن لحیم جداگانه ندارند اصطلاحأ به این نوع لحیم ، سیم لحیم با مغزی روغن می گویند. بهر صورت در هنگام لحیم كاری بایستی از تمیز بودن محل اتصال ، اطمینان حاصل شود .

خب تا اینجا به موارد اصلی و مورد نیاز برای لحیم کاری را گفتیم یکسری مطالب دیگر میمونه که انها را هم در ادامه خواهیم گفت.

اما بپردازیم به بحث لحیم کاری

آموزش لحیم کاری:

به چند نکته قابل توجه در لحیم کاری که رعایت کردن انها میتواند در ایمنی شما بسیار مفید باشد:

توجه داشته باشید که هویه بشدت داغ می شود و در صورت تماس با بدن شما میتواند باعث سوختگی شدیدی شود و همچنین در صورتی که در مجاورت اشیای قابل اشتعال قرار گیرد میتواند سبب آتش سوزی شود، بنابراین ضمن اینکه از پایه هویه مناسب استفاده می کنید، هنگام کار حواستان را خوب جمع کنید!

هرگز برای دید بهتر قطعه را حین لحیم کاری نزدیک صورتتان نبرید چرا که ممکن است حین ذوب شدن سیم لحیم، قطراتی از روغن آغشته به آن با دمای بسار بالا به اطراف پرتاب شود. ضمنا از استنشاق بخار های ساطح شده حین لحیم کاری جدا خودداری نموده، سعی کنید در مکانی لحیم کاری را انجام دهید که تهویه مناسبی داشته باشید.

لحیم کاری خوب و مناسب به عوامل زیر بستگی دارد:

۱- لحیم کاری با هویه ای با نوک تمیز انجام گیرد
۲- قطعاتی که لحیم می شوند باید تمیز باشند
۳- پیش از لحیم کاری قطعات به صورت فیزیکی به هم متصل گردند

۴- محل لحیم کاری باید پیش از نزدیک کردن سیم لحیم به قدر کافی گرم شود
۵- پیش از تکان دادن یا جابجا نمودن محل اتصال باید اجازه دهیم قلع کاملاً سرد شود و خود را بگیرد

1- خب قبل از هر چیزی میبایست هویه را به برق بزنیم تا داغ شود.توجه کنید که تا هویه کاملا داغ نشده از ان استفاده ننمایید.اگر دیدید که نوک هویه تمیز نیست و سیاه است سعی کنید با اسفنج نسوز انرا تمیز کنید(اسفنج نسوز را حتما خیس کنید سپس استفاده نمایید).به هیچ عنوان نوک هویه را سمباده نزنید و یا با تیغ و امثال ان نتراشید چرا که نوک هویه شما خیلی زود خراب خواهد شد.نوک هویه ای تمیز است که براق باشد و رنگ سفید باشد.

همیشه سعی کنید اسفنج مخصوص را تهیه کنید و در پایه هویه خود قرار دهید تا در مواقع لزوم براحتی بتوانید از آن بهره گیرید.

هویه و نحوه ی استفاده از اسفنج نسوز
هویه و نحوه ی استفاده از اسفنج نسوز

2-ابتدا سطوحی را که میخواهید به هم لحیم کنید، خوب تمیز کنید، اگر قصد لحیم کاری قطعات الکترونیکی روی برد مدار چاپی یا برد سوراخدار را دارید، با یک سمباده نرم، محل های اتصال پشت برد را سمباده بزنید، با این کار لحیم خیلی راحت تر انجام می شود.

در لحیم کاری ترانزیستور ها و آی سی ها (در صورتی که از سوکت آی سی استفاده نمی کنید) خیلی محتاطانه عمل کنید چرا که حرارت بیش از حد باعث خرابی قطعه می شود. پس از لحیم کردن هر پایه کمی صبر کنید تا قطعه خنک شود و سپس پایه دیگر آن را لحیم کنید. میتوانید برای اتلاف وقت تا خنک شدن آن، قطعه دیگری را لحیم کنید و مجددا برگردید به قطعه قبلی.

بهترین زمان برای لحیم کاری 2 تا 3 ثانیه میباشد .اگر مهارت کافی در این زمینه ندارید حتما تمرین کنید.بنده خودم در لحیم کاری بیشتر از 2ثانیه طول نمیکشه کارم.

3- نکته ی مهم دیگر این است که برای لحیم کاری چه زمانی از سیم لحیم استفاده کنیم.خیلی ها این اشتباه رو مرتکب میشوند و اول قلع را با هویه ذوب میکنند سپس قلع ذوب شده ی روی نوک هویه را به محل لحیم کاری میزنند.این کار اشتباه است و لحیم به محل اتصال نخواهد چسبید.

بهترین حالت این است که شما ابتدا برای 1 یا دوثانیه محل اتصال را با هویه گرم کنید.سپس سیم لحیم را به محل اتصال بچسبانید.میبینید که قلع ذوب میشود و به محل اتصال به بهترین حالت ممکن میچسبد.

نحوه ی درست گرفتن سیم لحیم و هویه
نحوه ی درست گرفتن سیم لحیم و هویه

خب بعد از وارد کردن مقدار مورد نیاز قلع  ابتدا قلع را بگیرید.سپس 1 ثانیه هویه را در همان حالت نگه دارید سپس هویه را بردارید و صبر کنید تا قلع سرد شود و به محل اتصال بچسبد. حال میبینید که لحیم کاری شما به بهترین حالت ممکن انجام شده است و لحیم براق و تمیز است 🙂 دقت کنید تمام مراحل بالا نباید بیشتر از 4 ثانیه طول بکشد که اگر به مقدار کافی تمرین نمایید میتوانید تمام مراحل گفته شده را در کمتر از 2ثانیه انجام دهید.

توجه کنید که اگر نوک هویه شما بعد از تمیز کردن با اسفنج هنوز سیاه بود به روش زیر عمل کنید:

آب بندي سر هويه با قلع :

به محض آن كه دماي سر هويه به نقطه ذوب سيم لحيم برسد ، بايد آنرا با قلع آب بندي كنيد . روش آب بندي با قلع بسيار ساده و به شرح زير است :

الف ) هويه را روشن كنيد تا گرم شود .

ب  ) اگر سيم لحيم معمولي مصرف مي كنيد ، به سر هويه روغن لحيم بماليد ولي اگر از سيم لحيم روغني استفاده مي كنيد . اين كار ضرورت ندارد .

ج  )  سيم لحيم را روي سطح تخت سر هويه بگيريد پس از مدت كوتاهي ، به نظر مي رسد كه ذوب لحيم شروع شده است .

هـ )  با استفاده از اسفنج مرطوب ، لحيم را از روي سر هويه پاك كنيد . مشاهده مي كنيد كه سطح تخت سر هويه به طور يكنواخت با لايه اي نازك از لحيم پوشانده شده است .

و  ) حال دوباره سيم لحيم را به سر هويه بزنيد . اكنون براي لحيمكاري آماده ايد .

هرگز اجازه ندهيد كه روغن لحيم جمع شود و هويه مدت زيادي روشن بماند ، بدون آنكه از آن استفاده كنيد . در نتيجة اين كار ، قشري روي سر هويه ايجاد مي شود كه پاك شدني نيست و فقط با سوهانكاري و ، در نتيجه ، تخريب پوشش سطحي سر هويه مي توان آنرا از بين برد .

اگر از سر هويه خوب مراقبت كنيد ، يك سال يا بيشتر دوام مي آورد .

لحيم سرد محتملترين عيبي است كه در لحيمكاري ديده مي شود و علت شكستن بيشتر لحيمها ، به ويژه در كارهاي الكترونيك ، همين عيب است . علت اصلي ايجاد (( لحيم سرد )) ، بيش از حد كوچك بودن هويه يا سر هويه ، و كثيف بودن سطح كار است .

شکل زیر لحیم کاری صحیح و بهترین حالت چسبیدن قلع به محل اتصال را نمایش میدهد:

لحیم کاری صحیح
لحیم کاری صحیح

اگر لحیم به شکل های زیر بچسبد لحیم کاری اشتباه بوده و باید دوباره تکرار شود:

لحیم کاری اشتباه
لحیم کاری اشتباه

لحیم زدایی:

حال برای جدا سازی قطعه ای از روی برد و تعویض ان میبایستی قلع های محل اتصال را برداشته سپس قطعه را از روی برد خارج نمود و دوباره قطعه ی جدید را لحیم کنیم.

برای این کار باید ابتدا محل لحیم شده را با قرار دادن نوک هویه داغ کنیم تا سیم لحیم ذوب شود و سپس به کمک ابزاری بنام “قلع کِش”، سیم لحیم ذوب شده را از قطعات جدا کنیم. پس از انجام این کار میتوان قطعات را به سادگی از هم جدا نمود.

همچنین در قطعات smd که قطعات روی برد چسبانده می شوند، برای این کار از هیتر استفاده می شود. هیتر ابزاری است که هوای داغ با درجه حرارت بالا و البته قابل تنظیم را از خروجی خود می دمد.

انواع مختلفی از قلع کش در بازار وجود دارد:

۱) مکنده لحیم (قلع کش):

مانند یک سرنگ عمل کرده و با فعال کردن آن برای یک لحظه هوا را با فشار زیاد از نوک باریک خود به داخل می کشد و قلع ذوب شده را به داخل محفظه خود می کشد( به مانند یک پمپ از طریق ایجاد فشار خلأ٬ لحیم را از روی سطوح برمی دارد) .

در صورتی که قصد خرید یکی از این قلع کش ها ( یا همان مکنده قلع) را دارید، در خرید آن دقت کنید که نوک آن حتما از نوع نسوز باشد، چرا که در لحظه مکش نوک قلع کش با نوک هویه برای چند لحظه تماس پیدا می کند و در صورتی که نوک قلع کش از نوع نسوز با کیفیت مناسب نباشد، پس از چند بار استفاده، عملا دیگر بدردتان نخواهد خورد!

قلع کش
قلع کش

فیتیله ی لحیم:

فتیله لحیم یک مس بافته شده است که لحیم های قدیمی به آن می چسبند. فتیله لحیم از مکنده لحیم گران تر بوده و یک وسیله مصرفی است. بنبراین٬ توصیه نمی کنم که از آن استفاده کنید. با این حال٬ در برخی از کارها استفاده از فتیله بهتر است زیرا حاصل کار بسیار تمیزتر درمی آید. هر دو ابزار لحیم زدایی دارای نقاط قوت خاص خود هستند و تفاوتشان این است که در هر کار خاص باید از یکی از آن ها استفاده کنید. برخورداری از محیط لحیم کاری تمیز از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا باعث کسب بهترین نتیجه شده و میزان خطر را به حداقل می رساند.

فیتیله ی لحیم
فیتیله ی لحیم

امیدوارم که مفید بوده باشه.

موفق باشید.

 

 

نقد و بررسی

User Rating: 4.25 ( 35 votes)

توضیحات سبحان واحد

با الکترونیک شروع میکنم :) شروع بسیار خوبی برام بود و دنیای متفاوتی داشت … سپس بسمت تعمیرات برد های الکترونیکی رفتم و بصورت تخصصی بر روی برد های لپ و تاپ کامپیوتر و دستگاه های اتوماسیون صنعتی کار کردم. ولی برام کافی نبود درنتیجه بسمت میکرو کنترلر ها رفتم و طراحی رو بصورت حرفه ای دنبال کردم و میکرو کنترلر های avr,arm stm کنترلر های مورد علاقه من هستند :))) تا وقتی که با plc ها اشنا شدم و دنیای بسیار جالب ابزار دقیق و کنترل رو تجربه کردم و درحال کار هستم …. پرشین ریپیر مکانی هست که بسیار علاقمندم تا تجربیات خودم را در اختیار دیگر علاقمندان این رشته قرار بدم و معمولا هر زمانی که بتوانم برای وب سایت مطالب جدید مینویسم… بزودی آموزش های جدیدو متفاوتی رو از پرشین ریپیر دریافت خواهید کرد . امید موفقیت همه دوستان عزیزم.

مطالب جالب

روش حل مشکل USB Device Not Recognized

چگونه مشکل USB Device Not Recognized را حل کنیم؟؟! شاید برای شما هم اتفاق افتاده …

دانلود کتاب تجزیه و تحلیل سیگنال های دیجیتال توسط متلب

امروزه با گسترش استفاده از سیگنال های دیجیتال تجزیه و تحلیل این داده ها بسیار …

40 دیدگاه ها

 1. سلام
  بابت مطلب بسیار مفید و کاملتون متشکرم.
  من مهندس نرم افزار هستم و علاقه زیادی به کار الکترونیک دارم.در بخش نرم افزار کارهای الکترونیکی ، من مشکلی ندارم اما در بخش سخت افزار مشکلم دو چیز است اول اینکه می خواهم مطالب را با نمونه و مثال یاد بگیرم و نه خواندن مثلا هزار صفحه چون من رشته کاری و تخصصی ام اجازه زمان بیشتر را نمی دهد و دوم در علت و ماهیت استفاده از قطعات در مدارها و یا بهتر است بگویم چیزهایی که برای یک الکترونیکی شاید بدیهیات باشد برای من من مانند اکثر غیر الکترونیکی ها کمی گنگ است. و در اینترنت می توان کلی مدار و یا آموزش مختلف پیدا کرد ولی چون توضیحاتشان نصفه نیمه است و مثلا نگفته چرا این قطعه استفاده می شود و یا کاربردش چیست و یا به شکل دقیق نحوه انجام کار شرح داده نشده برای کسی مثل من قابل انجام نمی باشد و شبیه آموزش های نقاشی می باشد که اول چند خط می کشد و در تصویر بعدی جزئیات اضافه شده است 🙂
  ولی مطالب شما قابل فهم تر و پایه ای تر بوده و از شما تشکر می کنم. امیدوارم مطالبی در جهت کمک به افرادی مانند من نیز در سایت قرار دهید.
  با تشکر

  • با سلام و درود خدمت شما
   بسیار متشکرم و شما لطف دارید دوست خوبم.بله درست است چون شما رشته ی الکترونیک نبودید در اوایل مطالب برای شما گنگ و نا مفهوم خواهد بود چرا که الکترونیک رشته ایست بسیار گسترده و مطالب بسیار بسیار زیادی دارد پیش می اید مطالبی برای انهایی که سالها در الکترونیک سر رشته دارند مطالبی گنگ باشد و بعد از تحقیق بسیار بتوانند مشکل خود را حل کنند. 🙂
   دوست خوبم شما هر سوال و مشکلی دارید میتوانید با بنده در ارتباط باشید تا جایی که از دستم براید در خدمت خواهم بود.
   همچنین اگر مطلبی مورد نظر شماست که باید در سایت قرار گیرد حتما بفرمایید.خوشحال میشویم . این وب سایت را علاقه مندانی مثل شما باید توسعه بخشند 🙂
   امید موفقیت شما

 2. سلام
  بابت پاسخ گویی و مهربونیتون ممنونم . همچنین برای طولانی بودن نوشته ام هم پیشاپیش عذر می خواهم
  در طی چند سال اخیر سایت های آموزشی حرفه ای خارجی ایجاد شده اند که این نکته در مورد آنها جالب می باشد و آن اینکه این آموزش ها برای کاربران کاملا مبتدی می باشد. مانند سایت
  http://www.codecademy.com
  که آموزش طراحی وب را می دهد.
  فکر می کنم علت این کار مشخص است ، کسانی که در زمینه ای دارای آشنایی هستند و تقریبا وارد دنیای حرفه ای شده اند ترجیح می دهند که بر اساس نیازشان در انجام پروژه خود ، به سایت های مرجع مراجعه کنند تا اینکه آموزش های چندین صفحه ای را مطالعه کنند . برای من مانند سایت msdn.microsoft.com و یا asp.net . مگر اینکه آن آموزش یک آموزش بنیادی برای یک تکنولوژی جدید باشد و به عنوان یک مقاله عالی و ممتاز مطرح باشد.
  بخش دیگر هم مشکلاتی است که در حین کار پیش می آید و هر کدام تازگی خود را دارد که برای چنین مشکلاتی هم در کار ما سایت هایی مانند Stackoverflow.com کاربرد دارند که تنها به همان سوال پرسیده شده پاسخ خواهند داد.

  در بیشتر سایت های آموزش الکترونیک به این شکل است که در چند مقاله به شرح قطعات مانند خازن ، مقاوت ، دیود ، میکرو کنترلر و .. می پردازد و به محض رسیدن به یک آموزش کاربردی یک نقشه مدار قرار می دهد و انتظار دارد که یک مبتدی مانند من بتواند از روی آن پروژه را ایجاد کند.
  البته علت ترغیب من برای نوشتن این یادداشت صبوری شما در نوشتن و خواندن خواسته ها و همچنین توضیحات دقیق تر نسبت به سایر آموزش ها بود.
  مشکلاتی که برای افرادی مثل من در آموزش های الکترونیکی به وجود می آید چیزهایی مانند مشکلات زیر می باشد:
  ما قطعاتی را که برای آن پروژه خاص نیاز داریم را دقیقا نمی دانیم به چه شکلی از مغازه تهیه کنیم یعنی برویم به مغازه دار چه بگوییم (همان لیست خرید)
  مشکل دیگر اینکه حتی وقتی ما قطعات را می خریم در صورتی که با هم قاطی شوند گاهی قادر به تشخیص اینکه هر کدام چه هستند نیستیم
  مشکل بعدی در اینکه دقیقا کدام پایه را به کجا وصل کنیم.کدام را اول و کدام را بعد و به چه شکل

  متاسفانه بیشتر سایت های آموزشی ایرانی به دنبال کمیت هستند ، در حالی که به نظر من ایجاد تنها چند آموزش پایه ای که بتواند یک جهش بزرگ را برای افراد مبتدی علاقه مند ، ایجاد کند یک موفقیت بزرگ محسوب می شود.
  در رشته خود من زمانی که کسی آموزشی را می خواهد ما یک نمونه به اصلاح Hello World برای او به عنوان آموزش ارائه می دهیم.اما در این کار چند نکته را باید در نظر گرفت و هر چقدر این نکات بهتر دیده و پیاده شود آموزش حرفه ای تر خواهد بود.
  در آموزش باید فرض بر این باشد که خواننده هیچ آگاهی قبلی ندارد. فرضا برای ایجاد یک پروژه ویندوزی در دات نت ما از نحوه نصب ویژوال استودیو و نصب دیتابیس تا بقیه نیازمندیها شروع می کنیم و هر چیزی را که استفاده می کنیم توضیح می دهیم و تا دیدن خروجی نهایی قدم به قدم پیش می رویم.
  البته برخی از این بخش ها چون تکراری هستند در یک آموزش جدا به صورت کاملا خلاصه و البته کامل آموزش داده می شوند و در سایر مقالات لینک مطلب قرار داده می شود.
  نکته دوم این است که در یک آموزش نباید به دنبال آموزش تمامی مفاهیم باشیم چرا که خواننده آمادگی ذهنی برای خواندن مطالب دیگر را ندارد و تنها می خواهد به هدف پروژه برسد. و در هر پروژه یک توضیح قابل فهم برای بخشی که استفاده می شود لازم و کافی می باشد و در صورت نیاز باز لینک به یک آموزش کامل تر ارائه می شود.
  به عنوان مثال آموزشی که برای ساخت یک شارژر موبایل در آموزش دیود زنر شما نوشتید و یا در آموزش Avr اگر ساخت یک ماشین حساب و یا مدارات اولیه ولی آموزشی در زمینه میکروکنترلر ها همراه با گرفتن خروجی از آن مدارها ،به صورت کامل آموزش داده شود اگر به صورت یک پروژه کاملا عملی ارائه شود به نحوی که از صفر تا زمانی که ما پورت میکرو یو اس بی را به موبایلمان متصل کنیم آموزش داده شود و در آن لیست تمامی قطعات استفاده شده و نحوه اتصال آنها بر روی برد ، نحوه تهیه خود برد و هر آنچه که برای ایجاد آن باید بدانیم آورده شود قطعا این آموزش جاودانه خواهد شد و بیش از هر مقاله دیگری بازدید کننده جذب خواهد کرد.
  البته در ایجاد آموزش ها یک هنر می باشد که بتوان یک آموزش صد در صد کاربردی را حداکثر در 3 یا 4 صفحه آچار ایجاد کرد.
  باز هم بابت طولانی شدن سخن معذرت می خواهم .
  موفق باشید

 3. با سلام و تشکر از زحمات جنابعالی در خصوص مطالب ارائه شده بسیار عالی بود . برای شما آرزوی موفقیت های بیشتری را دارم .

 4. دیجی نقد

  ممنون جالب بود

 5. سلام آقای واحدی
  از اینکه با شما و وبسایت شما آشنا شدم بسیار خرسندم.من مقاله شما را راجع به پاور ساپلای و لحیم کاری مطالعه کردم و لذت بردم ولی باز هم اشتیاق دارم راجع به ریزه کارهای آنها بیشتر بدانم.من 60 سال سن دارم و قبلا یعنی 24 سال پیش به شغل مترجمی اشتغال داشتم ولی از وقتیکه یک کامپیوتر خریده ام به دنیای دیجیتال و الکترونیک علاقه وافر پیداکرده ام و میخواهم در این دنیاهای زیبا و اقیانوس بیکرانشان غرق شوم.و به دنبال منابع آموزشی پرمحتوا هستممیخواهم به جایی برسم که حرکت الکترونها را با تمام وجودم حس کنم.لطفا بیشر مقاله بگذارید.متشکرم

  • سلام و درود فراوان خدمت شما
   ما هم به نوبه ی خود از اشنایی شما با وب سایت ما بسیار خرسندیم و از ابراز لطف بزرگوارانه ی شما کمال تشکر را داریم و امیدواریم به انچه که علاقمندید هرچه زودتر و با سرعت هرچه تمامتر برسید.
   موفق باشید

 6. سلام، مطلب بسیار آموزنده ای بود. من فیزیک خوندم ولی خیلی به کارهای الکترونیک علاقه دارم. شما فیلم آموزشی در مورد لحیم کاری ندارید؟

  • سلام و درود و سپاس فراوان.
   متاسفانه خیر فیلمی ندارم ولی نیازی به فیلم هم نیست…. به عکس ها توجه نمایید و با توجه به توضیحات مراحل را انجام داده و تمرین کنید ! خیلی زود مهارت لازم را کسب خواهید نمود.

 7. عذر خواهی میکنم از عزیزان ی سوالی داشتم
  ایا لحیم بد یا درشت جوری که لحیم به جز قسمت فلزی روی قسمتی از برد هم بره باعث میشه که کیت آمپر بیشتری بکشه؟؟؟؟ و در واقع باعث بشه اداپتور داغ کنه؟؟؟؟

 8. مرسي از مطالب خوبتون به درد من كه خورد متشكرم اميدوارم ديگران هم استفاده كنند

 9. بله جالب بود نکاتی ریز که هیچ وقت دقت نکرده بودم.
  آقا سبحان عزیز
  1- بعضی وقتا جایی رو لحیم میکنم اصلا نمیچسبه اگه هم میچسبه خیلی زود با تکان دادن اتصالش جدا میشه مثلا
  سر و ته باتری آیون (لپ تاپ) قبل از من خوب لحیم شده بود لحیمشو برداشتم هر کاری کردم نتونستم لحیمش کنم روغن لحیم هم زدم.
  2 لحیم گرفته بودم متری. هر کاری کردم نتونستم یا ذوب نمیشد یا نمیچسبید که الان متوجه شدم که در صد سربش بیشتر از قلعش بود(آیا درسته):d
  3-4-5 فدات مرسی با این آموزش های کاربردی

  • خواهش میکنم
   بله درصد سرب خیلی مهمه. و مهمتر از اون جنس هویه و وات اون هست . اگه لحیم کاری رو میتونید تو 2ثانیه انجام بدید از 60 وات استفاده کنید. هویه های گات اگر بتونید اصلیشو پیدا کنید خیلی خوبه
   موفق باشید

 10. سلام اگه میشه طراحی مدار چاپی هم توضیح بدید

  • سلام. طراحی مدار چاپی نیازمند کار با نرم افزار هایی همچون altium designer است. اگر بخواهیم طراحی مدار چاپی و چاپ پی سی بی توضیح دهیم در واقع باید به توضیح و آموزش این نرم افزار بپردازیم که از هدف و بحث این سایت خارج است.البته سایت های زیادی به آموزش و توضیح این نرم افزار پرداخته اند که از مطالب انها میتوانید استفاده کنید و اگر مشکلی داشتید میتوانید بپرسید
   سپاس

 11. سلام وقت شما بخیر

  به الکترونیک فوق العاده علاقمندم و
  مطالب لحیم کاری را مطالعه و از ان مطالب
  خوبی یاد گرفتم امیدوارم که در کار عملی هم خوب جواب بده

 12. مرسی خیلی جالب بود
  موفق باشید 🙂

 13. من با اینکه عمران خوندم ولی عاشق الکترونیک هستم و از شما به خاطر این مقاله ارزشمند، سپاسگزارم.

  • با سلام و درود
   خوشحالیم که زمینه آموزش الکترونیک و دانش روز برای دوستان عزیز فراهم شده است.
   امیدوارم با همکاری و پیشنهادات سازنده شما عزیزان بتونیم بهترین خدمات را ارائه کنیم.

 14. ممنونم از سایت خوبی که داربید موفق باشید

 15. با سلام
  بابت مطالب بسیار خوب و کاملتون تشکر میکنم.
  یه سوال داشتم
  اگر در لحیم کاری یک ic روی pcb جوری لحیم بشه که پایه ها توسط لحیم بهم اتصال پیدا کنند مشکل بوجود میاد؟
  البته در اصل هدف این نیست که پایه ها بهم اتصال کوتاه بشن.
  همونطور که میدونی پایه های ic خیلی بهم نزدیک هستند.
  لطفا مختصری در مورد لحیم کاری آیسی ها توضیح بدین.
  باتشکر فراوان

  • سلام . درود.
   با تشکر از شما . مسلما وصل شدن پین های ای سی به هم مشکل بوجود خواهد اورد و در اکثر مواقع باعث سوختن قطعه خواهد شد . در نتیجه در موقع لحیم کاری باید نهایت دقت را بکار ببرید تا همچین اتفاقی نیافتد.در نتیجه پین ها نباید به هم اتصال شوند مگر در مواردی که پین ها مشابه هم و همنام باشند (برای مثال بر روی یک ای سی دوتا GND داشته باشیم که بهم وصل شوند)
   سپاس

 16. سلام و درود برشما،
  اول اینکه از مطالب مفید و ارزشمندتون سپاسگزارم،
  بعد اینکه اگر برای سری کردن باتریها نیاز به اتصال سیم به سر باتری (مثلا باتری قلمی) داشته باشیم چه باید بکنیم؟ اگه دقت کرده باشید در باتری های وسایل شارژی مثل جاروشارژی یا بعضی از تلفنها باتریهایی به این شکل وجود داره که اتصالات خیلی خوبی دارن. ما چطور میتونیم با لحیم این کار ور انجام بدیم؟ راستش لحیم اول نگه میداره ولی خیلی زود با یه تکون ساده جدا میشه. بالاتر خوندم سوال یکی دیگه از دوستان هم بوده ولی من متوجه پاسخش نشدم.
  بازم از محبت شما ممنونم.

  • سلام و سپاس فراوان
   در چنین مواردی بهتره که ابتدا محل لحیم کاری با سمباده 2000 خوب تمیز بشه و از روغن یا فلکسی برای لحیم کاری استفاده کنید. روش خاصی نداره و تنها نکتش اینه که چون سطح فلزی زیاد و زخیم تر هست باید یکم بیشتر حرارت بدین. ولی این نکته رو م باید در نظر بگیرید که حرارت بیش از حد اسیب میرسونه به باتری
   سپاس

   • سپاسگزارم. حتما امتحان میکنم. ضمنا یه جایی خوندم با استفاده از روغن لحیم آلومینیوم و مقداری قلع اینجوذر چیزها رو خوب میشه لحیم کرد. شما در این مورد نظری دارید؟
    ممنون.

   • خواهش میکنم.
    با عرض پوژش در اون مورد اطلاعی ندارم
    سپاس

 17. سلام خسته نباشيد ممنون از توضيحات و وقتی که برای ما ميزاريد و تجربيات خودتون رو با ما شر ميکنيد سپاس

  دوست عزيز از آنجا که شما فنی هستين در اين مورد و مشخص هس که خيلی کار کردين در اين ضمينه ميشه

  يک مدل قلع کش قوی و خوب رو معرفی کنيد من تهيه کنم بيشتر مدل ها مثل اينکه کيفيته خوبی ندارن مخصوصاً در ضمينه قدرت مکش

  مورد ديگه سيم لحيم من 2 مدل ديدم که قطرشون فرق داشت اونی که کمتر هستش برای چه کارايی مناسبه يا اصلاً فرق خاصی نداره

  • سلام. و تشکر فراوان
   مدل قلع کش بسیار زیاد هست که در هنگام خرید از فروشنده سوال کنید بهتر میتونه راهنماییتون کنه.
   درمورد قلع هم که فرمودین قلع های ریز بیشتر برای لحیم کاری های ریز که دقت بیشتری نیاز دارند استفاده میشوند.
   سپاس

 18. با سلام و احترام
  من یک سوالی داشتم، در هنگام جدا کردن دو عدد خازن از مادربرد به گمان اینکه هردو خازن دارای ظرفیت یکسان هستند محل قرارگیری آنها را بخاطر نسپردم ظرفیت خازن ها بترسید 3300 6.3v و 2200 6.3v است. آیا عدد و علامت مشخصه ای روی مادربرد برای تفکیک آنها وجود دارد؟
  در صورت امکان خواهشمندم راهنمایی بفرمایید

 19. سلام
  خیلی عالی بود
  ممنون
  خسته نباشید

 20. سلام،
  ممنون از لطف شما،
  اگه ممکنه در مورد لحیم باد گرم(هیتر) هم یه آموزش بذارید،
  و یه سوال، بردهای خیلی کوچیک و میکرو رو نمیشه با روش معمولی لحیم کرد،احتمالا با ماشین های خاص و بدون دخالت انسان لحیم میشن،درسته؟
  بازم تشکر

 21. ممنون از آموزش خوبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *