آموزش تابلو روان-جلســـــــه اول
خانه / تابلو روان / آموزش تابلو روان / آموزش تابلو روان-جلســـــــه اول

آموزش تابلو روان-جلســـــــه اول

آموزش تابلو روان از مبتدی تا پیشرفته

در اینجا سعی کردیم آموزشی جهت آشنایی تا بستن و برنامه نویسی کامل یک تابلو روان را طی چند جلسه در همین سایت برای شما قرار دهیم . در این سری آموزش ها سعی میکنیم در ابتدا شما را با اصول کار تابلو های روان دیجیتالی آشنا کنیم سپس در پایان نیز سعی میکنیم یک نمونه عملی از همین چیز هایی که در این مقالات گفتیم ساخته و در اختیار شما قرار بدیم.امیدواریم تا پایان این سری آموزش ها با ما همراه باشید.

خب قبل از هر چیزی لازم است که با اجزای اصلی تابلو روان آشنا شویم که یک تابلو روان از چه قسمت هایی تشکیل شده و مار هر یک آنها چیست.

 

1 – ماژول تابلو روان:

خب هر تابلو روان از اجزای مختلفی تشکیل شده است که یکی از اجزای لازم و اصلی اون ماژول تابلو روان میباشد . ماژول ها از کنار هم قرار گرفتن چندین ال ای دی با تراکم خاص(متناسب با قیمت تراکم نیز متفاوت است)تشکیل شده است . هر ماژول متشکل از مجموعه ال ای دی ها ،برد ادرس دهی و … تشکیل شده است .

انواع ماژول ها:

مهمترین مشخصه یک ماژول، رنگی است که ماژول تابلو روان قابلیت تولید آنرا دارد.

– ماژول تک رنگ :

– ماژول تابلو روان قرمز(1R): تنها از LED / ال ای دی قرمز استفاده شده است.

– ماژول تابلو روان سبز(1G): تنها از LED / ال ای دی سبز استفاده شده است.

– ماژول تابلو روان آبی (1B): تنها از LED / ال ای دی آبی استفاده شده است.

– ماژول تابلو روان سفید(1W):تنها از LED / ال ای دی سفید استفاده شده است.

 

به این گونه ماژول ها، ماژول تابلو روان تک رنگ می گویند که تنها از یک رنگ LED / ال ای دی  بهره می برد.

–        ماژول سه رنگ:

ماژول تابلو روان دیگری هست که در آن از دو LED / ال ای دی قرمزوسبز(2R1G) یا

قرمز وآبی(2R1B) استفاده میشود وگاهی آنرا Dual می گویند.این ماژول تابلو روان  سه رنگ مختلف را تولید می کند.

– ماژول فول کالر:

نوع دیگر ماژول تابلو روان RGB است که ازسه مدل LED / ال ای دی (قرمز،سبز،آبی) استفاده شده است.این ماژول تابلو روان قادر به تولید طیف متنوعی از رنگ هاست.

– نوع دیگر ماژول تابلو روان 2R1G1B است که قادر به تولید 16میلیون رنگ است وبیشتر برای ساخت تلویزیون شهری استفاده می شود.

ماژول LED بصورت بلوک های آماده ای از ماتریس های LED است و به سرعت و آسانی با استفاده از کانکتور ها قابل اتصال می باشند. استفاده از آنها به شما امکان ساخت یک تابلوLED یا تلویزیون شهری کاملا حرفه ای را میدهد.

نوع دیگری از تقسیم بندی های تابلو روان میتوانیم آنها را از نظر نوع جاروب صفحه تقسیم بندی کنیم:

تابلو ها از نظر نحوه جاروب صفحه به دودسته refresh و static تقسیم میشوند:

Refresh:

در این حالت ماژول های تابلو روان refresh می شوند(دوباره بارگذاری میشوند). دفعات refresh بسته به نوع آن معمولا 16/1 ، 4/1 ، 8/1 و یا 2/1 می باشد. Refresh شدن صفحه به قدری سریع می باشد که چشم انسان قابلیت تشخیص آنرا ندارد در نتیجه ما انها را ثابت فرض میکنیم.

static: در این حالت ماژول ها جاروب نشده و به صورت ثابت اطلاعات خود را نمایش می دهند.این موضوع باعث بیشتر شدن نور ماژول تابلو روان و نداشتن لرزش در نمایش می شود. این ماژول ها قیمت بالاتری نسبت به ماژول های تابلو LED رفرش(Refresh) دارند.

هر دو نمونه ماژول های تابلو روان که در بالا توضیح داده شده نور خوبی دارند و معمولا در افتاب قابل دیده شدن هستند.

کیفیت ماژول تابلو روان چیست؟

در حقیقت کیفیت ( تعداد و تراکم LED ، درخشندگی و شدت نور و … ) ماژول تابلو روان است که کارایی نهایی نمایشگر شما را مشخص می کند . در این بین فاصله بین دو پیکسل مهمترین پارامتر کیفی است که به آن دات پیچ (Dot Pitch ) هم گفته می شود و با یک عدد نشان داده می شود . به عنوان مثال P 20 , P 16 , P 25 توجه داشته باشید که در یک تابلو روان تمام رنگی مجموعه 3 یا 4 عدد LED به عنوان یک پیکسل شناخته می شود مشخصه مهم دیگری که باید در مورد ماژول های LED در نظر داشت ابعاد آن است . ماژول های LED در ابعاد مختلفی نظیر 320mm*160mm و 160mm*160mm و 200mm*200mm و 256 mm*128mm ساخته می شوند که باید بسته به ابعاد تابلو روان تعدادی از ماژول ها را در عرض  و تعدادی را در ارتفاع قرار داد تا به سایز مورد نظر رسید .

مشخصه دیگری که در مورد ماژول های LED مهم است ، دات پیچ یا Pixel Pitch است . دات پیچ فاصله مرکز تا مرکز پیکسل های ماژول است و معمولاً برحسب میلی متر بیان می شود . یک پیکسل در ماژول های تک رنگ از یک LED ، در ماژول های Dual از دو LED مجاور هم ، در ماژول های 2R1G و 2R1B و RGB از سه LED مجاور هم و در ماژول های 2R1G1B از کنار هم قرار گرفتن چهار LED تشکیل می شود . مثلاً دات پیچ ماژول قرمز در تصویر زیر 10 هست چون فاصله مرکز تا مرکز دو LED مجاور معادل با 10mm است .

در شکل زیر چند نمونه از انواع ماژول ها را ملاحضه میکنید:

modul2(persianrepair.ir)modul1 (persianrepair.ir)051ff817-b6f3-4012-93d4-7a3cc0be6211

 

2-   برد کنترل نمایشگر ال ای دی تابلو روان:

وظیفه ی اصلی برد کنترل ، کنترل و مدریت تک تک پیکسل ها میباشد.

در واقع برد کنترل مهمترین عضو در نمایشگر ها میباشد که مصلما بدون آن عملکرد تابلو امکان پذیر نخواهد بود.این برد وظیفه ی کنترل نمایشگر را بر عهده دارد که در لحظه چه چیزی بر روی ماژول چگونه و به چه صورت نمایش داده شود. و تمام برنامه هایی که برای تابلو مینویسیم در این برد و در حافظه کنترلر های offline ذخیره میشود. از انواع برد های کنترلر میتوانیم به دو نوع offline و online اشاره کنیم.  برد کنترل در خانواده های مختلفی ساخته می شوند . برخی از معروف ترین آنها سری HD ،سری M و سری C-Power است . سری HD برای تابلو های تک رنگ تا سه رنگ ، سری M برای تابلو های رنگی و تلویزیون شهری و سری C-Power بیشتر برای تابلو های طیف دار استفاده می شوند . از نکات دیگری که باید در انتخاب یک برد کنترل مد نظر قرار داد حداکثر تعداد پیکسل هایی است که یک برد کنترل می تواند در عرض  و ارتفاع راه اندازی کند و این با توجه به پیکسل های تابلو نهایی تعیین می گردد . نکته دیگر پروتکل ارتباطی است که تابلو می تواند از طریق آن برنامه ریزی شود . این پروتکل از پورت های استاندارد کامپیوتر بهره می گیرد . پورت هایی نظیر COM و LAN و USBکه طریقه ارتباط با کامپیوتر را مشخص می کنند

چند نمونه از این برد ها ملاحضه کنید:

control(persianrepair.ir)control2(persianrepair.ir)-4control1(persianrepair.ir)_03

3-  منبع تغذیه

یکی دیگر از اجزای اصلی و مهم یک تابلو منبع تغذیه آن میباشد.از منابع تغذیه جهت تامین ولتاژ مصرفی ماژول ها و برد کنترل استفاده میشود .اساس کار این نوع منابع سوئیچینگ میباشد و چون این منابع دارای فیدبک از خروجی هستند همیشه یک ولتاژ معین و ثابتی را تولید میکنند.مرغوب بودن جنس منبع تغذیه و کارایی آن عمر مفید تابلو روان و همچنین کیفیت نمایش ماژول ها را تایین میکند.توصیه ما به شما در انتخاب منابع تغذیه ، همیشه انتخاب بهترین منابع تغذیه برای کیفیت و کارایی بهتر کار شما میباشد.معمولا در منابع دو ترمینال برای ورودی 220 ولت برق شهر میباشد و چند ترمینال نیز برای خروجی های ولتاژ 5 تا 12 ولت میباشد و در بعضی از مدل ها نیز ممکن است از پتانسیومتر برای تنظیم ولتاژ دلخواه وجود داشته باشد.همچنین معمولا برای هر 6 تا 8 عدد ماژول از یک منبع جدا تستفاده میشود البته این تعداد بسته به توان منبع میتواند متفاوت باشد .در شکل زیر چند نمونه از منابع تغذیه را ملاحضه میکنید:

power-persianrepair.irpower02-persianRepair

خب اجزای اصلی یک تابلو روان همان چیز هایی بودند که در بالا به آنها اشاره کردیم ولی برای اینکه یک تابلو روان بتوانند در شرایت مختلف اب و هوایی و کار کانند نیاز به اجزا و اتصالات و واشر ها و نور گیر ها و … میباشد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

و اما چرا تابلو روان؟

خب همانطور که همه ی شما ملاحضه کردید و میبینید در شهر تابلوهاي ال اي دي جايگزين بسيار مناسبي براي انواع نئونها شده اند .

برتري تابلوهاي ال اي دي يا همان تابلوي روان نسبت به نئون ، در 2 مطلب اساسي خلاصه ميشود: الف ) مصرف برق هر ترانس در تابلو هاي نئون برابر 180 وات است.يعني اگر نوشته ي نئون شما داراي سه تكه باشد ، بايد سه ترانس داشته باشد كه هر كدام 180 وات در ساعت برق مصرف مي كنند. حال در يك متر مربع از يك تابلوي LED ،اين ميزان مصرف در صورت روشن بودن تمام ال اي دي هاي تابلو ، برابر 24 وات است.

ب) مزيت دوم تابلوي led به نئون را ميتوان متحرك بودن و مهيج بودن فونتها و افكتها دانست . در يك تابلوي ال اي دي ،‌به راحتي ميتوان انواع متون و جملات تبليغلاتي را درج نمود و به نمايش گذاشت در صورتي كه متن يك نئون قابل تغيير نيست. از ساير مزاياي تابلوي ال اي دي ميتوان به رنگي بودن ،‌ قابليت پخش فيلم و تصوير و … اشاره كرد.

تابلو هاي ال اي دي را ميتوان از نظر رنگ به 4 دسته زير تقسيم كرد: 1 – تابلوي ال اي دي تك رنگ 2 – تابلوي ال اي دي سه رنگ 3 – تابلوي ال اي دي هشت رنگ 4- تابلوي ال اي دي فول كالر نكته اي كه در مورد نسل جديد ال اي دي هاي اين تابلوها مطرح است ، زاويه ديد 120 درجه آنهاست. اين يعني تابلوي شما از پهلو تا 120 درجه نيز قابل مشاهده است و نياز نيست كه حتما از روبرو به تابلو نگاه كرد.

 

 

امادر کل موارد زیر را می توان به عنوان عمده ترین مزایای تابلو روان دانست:

 •      اطلاع رسانی جزئیات خدمات و محصولات شما

 •      با توجه به متحرک بودن متون و افکت­ها،تابلو روان مورد توجه ویژه مشتریان قرار می­ گیرد(جذب مشتریان گذری و جدید)

 • با توجه به جدید بودن این تابلوها، استفاده از آن، نشانه پرستیژ و اعتبار شماست.(برای آنها که می­خواهند متفاوت و خاص باشند)

 •    بسیار سبک و قابل حمل و نصب آن بسیار ساده می­ باشد.(ویژه مستاجرین)

 •      قابلیت اطلاع رسانی فوری در شرایط ویژه(فروش ویژه نوروز، تخفیف ویژه مناسبت ها و…)

 •      هزینه برق مصرفی کم و مقرون به صرفه بودن

 •    عمر مفید و بالای LED

 •     باعث ارتقای سطح فرهنگی جامعه می شود

 •     تابلوهای دیجیتالی مدرن، از لحاظ زیبا سازی شهر کمک شایانی به نمای شهرخواهد کرد

 •      با پیشرفت تکنولوژی جایگزینی مناسب و یا حتی برتر از تابلو های فلکسی و بنر و یا نئون

 •     استفاده به عنوان یک ابزار آموزشی در محل کار

 •     امکان تعمیر ونگه داری آسان

از دیگر ویژگی های آن میتوانیم به :

 • دارای شدت نور بسیار زیاد که در نور افتاب واضح و به خوبی قابل تشخیص و خواندن است

 • –        نور در تمام سطح نمایشگر یکسان است

 • –        این نمایشگر ها چه در تصویر چه در فیلم و چه در نوشته دارای شفافیت لازم و درخشندگی کافی خواهند بود

 • –        این نمایشگر ها تقریبا مشکل زاویه دید ندارند (110درجه افقی و 60درجه عمودی)

 

شرایط کارکرد آن هم در جدول زیر اورده ایم:

ردیف شرایط کارکرد
1 رطوبت 10% ~ 90%
2 دما 20-~ 60+
3 ورودی تغذیه 220v 50hz
4 مقدار مصرف برق 250w/m2
5 محافظ یرد واشر مخصوص اب بندی
6 تهویه دارای فن جهت دمش و مکش

 

خب این جلسه را همینجا به پایان میرسونیم در صورتی که سوال و مشکل/پیشنهاد و انتقاده در مورد آموزش داشتید از طریق تماس با ما و یا از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید .

نقد و بررسی

0

User Rating: 4.67 ( 9 votes)

توضیحات سبحان واحد

با الکترونیک شروع میکنم :) شروع بسیار خوبی برام بود و دنیای متفاوتی داشت … سپس بسمت تعمیرات برد های الکترونیکی رفتم و بصورت تخصصی بر روی برد های لپ و تاپ کامپیوتر و دستگاه های اتوماسیون صنعتی کار کردم. ولی برام کافی نبود درنتیجه بسمت میکرو کنترلر ها رفتم و طراحی رو بصورت حرفه ای دنبال کردم و میکرو کنترلر های avr,arm stm کنترلر های مورد علاقه من هستند :))) تا وقتی که با plc ها اشنا شدم و دنیای بسیار جالب ابزار دقیق و کنترل رو تجربه کردم و درحال کار هستم …. پرشین ریپیر مکانی هست که بسیار علاقمندم تا تجربیات خودم را در اختیار دیگر علاقمندان این رشته قرار بدم و معمولا هر زمانی که بتوانم برای وب سایت مطالب جدید مینویسم… بزودی آموزش های جدیدو متفاوتی رو از پرشین ریپیر دریافت خواهید کرد . امید موفقیت همه دوستان عزیزم.

15 دیدگاه ها

 1. خوب بود لطفا سری جدید آموزش ها را نیز قرار بدید

 2. حمید اقا

  بسیار عالییییی
  برنامه نویسی تابلو روان رو هم آموزش بدین

 3. ممنون. بی صبرانه منتظریم

 4. خیره کننده بود مرسی

 5. فقط میگم دمت گرم
  دیگه خودت تا آخرشو بخون
  که چقدباحالی
  یاعلی
  فی امان الله

 6. سلام
  یه تلوزیون با ابعاد176*320با ماژول 3in1و2تا مین a8که شبکشون کردم ساختم.تصویر کامل میاد ولی یکم شطرنجیه.قبلا این مشکلو تو یه تابلو دیگه که مینش c1بود داشتم که با عوض کردن کانفیگش حل شد.ولی این تابلو رو هرکارش میکنم نمیشه.لطفا راهنماییم کنید

 7. با درود برشما از شما سپاسگزارم

 8. با سلام
  لطفا یه ایمیل بهم بدید تا از اون طریق با شما در ارتباط باشم در ارتباط با تبادل بنر
  سایت من
  http://plcman.vcp.ir
  اینم یه بنر
  http://uupload.ir/files/211_120x240.gif

 9. سلام ممنون به خاطر مطلب مفیدی که گذاشته بودید.
  امیدوارم که همینطور ادامه بدید.
  یا علی

 10. سلام ممنون از این مطلب مفیدی که گذاشتید.
  امیدوارم همین طور ادامه بدید.
  یا علی

 11. سلام من نوشته ای در مورد تابلو روان رو براتون ارسال کردم از طریق فرم تماس با ما لطفا اگر میشه پاسخ بدید مممنون

 12. خسته نباشید و می خواستم اگه می شه آموزش هایی که قرار می دید رو به صورت پی دی اف برای دانلود بگذارید چون وقتی کپی شون می کنم داخل ورد به هم می ریزه . ممنون از آموزش های بسیار خوبتون و خدا قوت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *