چگونه مشکل Write Protected در فلش درایوها را حل کنیم؟

شاید شما گاهی اوقات خواسته باشید فلش درایوی را فرمت و یا داخل آن فایل را اضافه کنید، اما با همین مشکل Write Protected مواجه شدید و پس از چندبار تلاش ناموفق با تصور اینکه این فلش خراب است بیخیال آن شده اید. در این پست به حل مشکل Write Protected در فلش درایوها می پردازیم.

1

البته امکان دارد که این مشکل مربوط به پورت USB یا خود فلش هم باشد اما ما با فرض اینکه این مشکل از نوع سخت افزاری نیست، به بررسی این مشکل خواهیم پرداخت.

3

غیرفعال کردن Write Protected از طریق Diskpart

ابتدا می بایست به بخش کنترل فرمان یا همان CMD بروید. برای دسترسی به این بخش ابتدا به منوی استارت بروید و در بخش جستجو کلمه CMD را جستجو و با کلیک راست بر روی آن و انتخاب گزینه Run as administrator وارد آن شوید.

2

هم اکنون می بایست با تصویری همانند زیر مواجه شوید.

4 هم اکنون همانند تصویر زیر کلمه DISKPART را تایپ کنید و کلید اینتر را فشار دهید. توجه داشته باشید که DISKPART یک ابزار پارتیشن بندی است که در درون ویندوز به صورت پیشفرض قرار گرفته شده است.

5

سپس دستور LIST DISK را تایپ کرده و کلید اینتر را بفشرید تا لیست دیسک ها را به صورت زیر مشاهده کنید. همانند تصویر زیر ۲ درایو قابل شناسایی است که یکی با حجم ۲۹۸ GB برای هارد درایو و دیگری با حجم ۷۴۴۱ MB برای فلش مموری میباشد. به این نکته توجه داشته باشید که کار ما با Disk1 یعنی فلش مموری خواهد بود و به هیچ وجه با Disk0 کاری نداریم.

6

پس در خط فرمان عبارت SELECT DISK 1 را مینویسیم و کلید اینتر را میزنیم تا سیستم به شما پیغامی مبنی بر انتخاب این دیسک نمایش دهد. سپس عبارت ATTRIBUTES DISK را در خط فرمان نوشته و تایید میکنیم تا ابزار DISKPART تمام جزییات مربوط به این دیسک درایو را برای شما بازگو کند.

مهمترین خط، خط اول میباشد. یعنی جایی که عبارت Current Read-only State: Yes نوشته شده است و این بدین معنی است که درایور شما Protected میباشد. برای غیرفعال کردن این ویژگی می بایست در خط فرمان عبارت ATTRIBUTES DISK CLEAR READONLY را نوشته و کلید اینتر را بزنید تا با پیام Disk attributes cleared successfully به معنای موفقیت آمیز بودن عملیات مواجه شوید.

جهت تست کردن رفع این مشکل یک فایل کوچک به داخل فلش مموری خود بریزید و چنانچه هنوز مشکل پابرجا بود و با پیام write-protect روبرو شدید می بایست راه دومی که در پایین به آن ذکر شده را امتحان کنید.

فلش خود را فرمت کنید

در وهله اول مطمئن شوید که روش اول و استفاده از ابزار DISKPART را امتحان کرده اید و چنانچه جوابی نگرفته اید فلش خود را یک بار از سیستم جداکرده و سپس مجددا وصل نمایید تا آخرین تغییرات بر روی فلش شما اجرا شود و اگر مشکل هنوز با فلش شما دست به گریبان بود می بایست از راه فرمت کردن فلش و حذف کلی اطلاعات داخل آن اقدام کنیم.

ابزارهایی برای فرمت کردن فلش مموری

ابزار فرمت برای Apacer

7

در اینجا میتوانید از نرم افزار Apacer USB 3.0 Repair برای حل این موضوع استفاده کنید که دارای ۲ عملکرد فرمت و ریستور میباشد. در هر دو این عملیات باعث میشود که اطلاعات فلش مموری شما به صورت کامل پاک و به تنظیمات کارخانه بازگردانی شود.

چنانچه عملیات بازگردانی با موفقیت انجام شود با پیام موفقیت آمیزی همانند تصویر زیر مواجه خواهید شد

8

چنانچه تمام تلاش خود را مبنی بر حذف write protected انجام دادید و کاری از پیش نبردید وقت آن است از گارانتی فلش خود استفاده نمایید و آنرا به نمایندگی برده تا شاید شرکت بتواند کاری برای شما بکند.