گذري بر بايوس و تكنولوژي Dual Bios گيگابايت
خانه / خانه / گذري بر بايوس و تكنولوژي Dual Bios گيگابايت

گذري بر بايوس و تكنولوژي Dual Bios گيگابايت

گذري بر بايوس و تكنولوژي dual bios گيگابايت

براي هر شخصي كه از كامپيوتر استفاده مي‌كند اين احتمال وجود دارد كه بايوس سيستم‌اش توسط ويروس‌ها صدمه ببيند. اين موضوع نيز كاملاً مشخص است كه رفع اين مشكل بسيار دشوار است. تشخيص اين مشكل و پيدا كردن بهترين روش نصب نسخه صحيح بايوس مي‌تواند به بهترين شكل كاربران كامپيوتر (حتا كاربران حرفه‌ي و با تجربه) را بترساند. مهندسين شركت گيگابايت اين مشكل شما را درك كرده‌اند و نرم‌افزاري را ارائه كرده‌اند كه استفاده از آن تا حدي آسان است و در برخي از مواقع بطور اتوماتيك و بدون آنكه شما كاري انجام دهيد اين مشكلات را برطرف مي‌كند.

بايوس چيست ؟
بطوركلي بايوس چيست؟ بايوس (BIOS) يا Basic Input/Output System كدهاي نرم‌افزاري است كه روي كامپيوتر شما زمانيكه سيستم براي اولين بار روشن شود عمل مي‌كند. بطوركلي مي‌توان گفت بايوس كنترل اصلي كامپيوتر را برعهده داشته و با بخش‌هاي اساسي اما حساس سيستم سروكار دارد. اولين و اصلي‌ترين وظيفه بايوس نظارت بر كامپيوتر قبل از اجراي سيستم عامل براي اجراي وظايف مختلف است. به عنوان مثال بايوس به كامپيوتر شما فرمان مي‌دهد كه ديسك سخت را راه‌اندازي كند و سپس سيستم عامل نصب شده روي آن را بارگذاري مي‌كند. البته كاربران مي‌توانند با تغيير پارامترهاي معين شده عملكرد كامپيوتر خود را تغيير دهند. در زمان نصب يك سيستم عامل جديد شايد شما مجبور باشيد كه وضعيت بايوس را براي اين كه كامپيوتر از روي يك CD بوت شود تغيير دهيد.
بستگي به مادربرد، بايوس عمليات معيني را روي سيستم شما كنترل مي‌كند همانند خصوصيت مديريت توان، تنظيمات اوركلاك كردن كه اجازه مي‌دهد شما فركانس پردازنده را تغيير دهيد و كارايي سيستم‌تان را به ميزاني كه علاقه‌مند هستيد افزايش دهيد، و گروهي ديگري از خصوصيات منحصربفرد ديگر.
بطوركلي مادربردهاي مختلف دستورالعمل‌ها و تنظيمات منحصربفرد خودشان را دارند و براي بدست آوردن بهترين كارايي سيستم مخصوص شما طراحي شده‌اند. از آنجاييكه بايوس شامل يك سري از كدها مي‌شود بنابراين آنها مي‌توانند تغيير كنند و يا به روز رساني شوند. در نتيجه بررسي كردن كارخانه سازنده مادربرد براي كسب اطمينان از اين كه شما آخرين نسخه بايوس را در سيستم خود اجرا مي‌كنيد ضروري است. در غير اينصورت جديدترين خصوصيات و يا پشتيباني براي قطعات آينده را از دست مي‌دهيد.
زمانيكه كامپيوتر شما براي اولين بار بوت مي‌شود، سيستم بطور اتوماتيك بايوس را اجرا مي‌كند و اكثريت كاربران كامپيوتر هيچ دليلي براي وارد شدن به بايوس براي اعمال تغييرات ندارند مگر اينكه 1) آنها قصد بالابردن كارايي سيستم و يا فعال يا غيرفعال كردن گزينه‌هاي از پيش تعيين شده را داشته باشند و يا 2) خطايي رخ داده باشد.
عمومي‌ترين عوامل كه سبب بوجود آمدن مشكلات بايوس مي‌شود شامل ويروس‌ها، نرم‌افزارهاي ناسازگار و يا به روز رساني نادرست بايوس توسط كاربر است. نگران نباشيد ! براي مواقعي‌ كه اشتباهي رخ مي‌دهد يا حتي براي جلوگيري از وقوع مشكلات در وهله اول، گيگابايت يك سري ابزارهاي مفيد را ارايه كرده است كه راه حل ساده‌تري را به نسبت بالا آمدن سيستم و يا راه اندازي مجدد آن ايجاد مي‌كند.

index

Gigabyte Dual Bios
اكثريت مادربردهاي گيگابايت از قابليتي بنام Dual Bios استفاده مي‌كنند كه شامل دو چيپ بايوس فيزيكي مجزا است. براي راحتي كار من در اين مقاله بايوس اول را “بايوس اصلي” و بايوس ديگر را “بايوس يدكي” مي‌نامم. اگر بايوس اصلي شما در هر زماني دچار مشكلي شود، بايوس يدكي با صرف اندكي زمان و يا حتي بدون اتلاف وقت سيستم شما را بوت خواهد كرد. هرگونه اتفاقي كه موجب شود چيپ بايوس اصلي صدمه ببيند، خواه به دليل حمله ويروس‌ها به سيستم شما يا به روز رساني نادرست بايوس توسط كاربر، بايوس يدكي سريع وارد عمل شده و بطور اتوماتيك اجرا ميشود و سيستم شما را راه اندازي مي‌كند.

Gigabyte Quad Bios
برخي از مادربردهاي گيگابايت داراي خصوصيت Quad Bios هستند. همانطور كه از نام آن پيداست آنجا 4 نسخه بايوس جداگانه وجود دارد كه اطمينان حاصل مي‌كند كه در صورت بروز خطا شما كپي‌هاي پشتيبان فراوان داشته باشيد. دو نسخه از بايوس داراي دو چيپ مجزا است و يك نسخه از بايوس در ديسك سخت شما كپي شده و نسخه ديگر در روي يك CD قرار گرفته است. در زير يك دياگرام ساده كوچك از چگونگي كمك كردن Quad Bios به حفاظت از سيستم در زمان بوجود آمدن خرابي وجود دارد.

وضعيت 1 : بايوس اصلي صدمه ديده ، بايوس پشتيبان سالم است

وضعيت 2 : بايوس اصلي صدمه ديده، بايوس پشتيبان صدمه ديده اما قادر به بوت شدن از طريق قالب بوت است

وضعيت 3 : بايوس اصلي صدمه ديده، بايوس پشتيبان صدمه ديه اما قادر به بوت شدن از طريق قالب بوت است. تصوير مطابق با بايوس در بخش پنهان ديسك سخت يافت نمي‌شود.

GIGABYTE Xpress BIOS Rescue™ Technology

GIGABYTE Xpress BIOS Rescue برنامه‌ي است كه بطور اتوماتيك بايوس‌هاي صدمه ديده را به وضعيت اصلي خودشان بازيابي مي‌كند. اين تكنولوژي بدين صورت عمل مي‌كند كه يك فايل ISO يا بعبارت ساده‌تر يك تصوير از بايوس در يك فايل پنهان شده در ديسك سخت بطور اتوماتيك در هر زمان كه سيستم شما بوت مي‌شود ذخيره مي‌كند. اين كپي قادر است در بايوسي كه به دليل نرم‌افزاري‌هاي كاربردي و يا ويروس ها صدمه ديد بدون نياز به پشتيباني از CD و يا فلاپي بطور اتوماتيك جايگزين شود. از آنجاييكه اين فرآيند كاملا بطور اتوماتيك انجام مي‌گيرد، ديگر نياز به تغيير و يا تعيين بايوس توسط فرمان Prompt نيست. اين موضوع كمك مي‌كند كه شما از اطمينان پيدا كنيد كه بايوس در همه زمان‌ها بطور صحيح در حال كار است.

Gigabyte @BIOS

Gigabyte @Bios يك برنامه مفيد به روز رساني بايوس مبتني بر ويندوز است كه به شما كمك مي‌كند تا نسخه صحيح بايوس را از اينترنت بارگذاري كرده و آن را روي سيستم‌تان نصب كنيد. استفاده از Gigabyte @Bios بسيار ساده است زيرا اين برنامه مي‌توانيد مدل مادربرد شما را شناسايي كرد و به شما در انتخاب نسخه صحيح بايوس كمك كند. اين برنامه سپس بايوس را از نزديك‌ترين سايت FTP گيگابايت بطور اتوماتيك بارگذاري مي‌كند.
Gigabyte @Bios به شما علاوه بر اينكه اجازه مي‌دهد بايوس را از طريق اينترنت به روز رساني كنيد اين امكان را نيز مي‌دهد كه از بايوس رايج در روي سيستم خود يك پشتيبان تهيه كرده و آن را ذخيره كنيد.

GIGABYTE Q-Flash™

GIGABYTE Q-Flash™ يك نرم افزار به روز رساني بايوس است كه در Flash Rom جاسازي شده تا به شما اجازه دهد از طريق منوي پيكربندي بايوس بطور مستقيم بايوس را به روز رساني كنيد و نياز به وارد شدن در سيستم‌ عامل‌هاي ديگر و DOS را بر طرف مي‌كند.

توضیحات امیر بهمنی

امیر بهمنی
متولد 1369 هستم مدت 10 سال هست که در زمینه تعمیرات تخصصی سخت افزار فعالیت میکنم و در زمینه الکترونیک و کامپیوتر بسیار علاقمند هستم .

مطالب جالب

HDD Low Level Format Tool 4.40 تعمیر فلش های خراب و غیرقابل شناسایی

HDD Low Level Format Tool 4.40 نرم افزار فرمت هاردامروزه  با  پیشرفت  روزافزون   تکنولوژی   روش …

فایل های ایپرام و بایوس مادربرد – مودم – گیرنده های دیجیتال

با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی ؛ به اطلاع میرسانیم که به زودی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *