پسوندها در کارت های گرافیک nvidia , ati
خانه / پی سی / پسوندها در کارت های گرافیک nvidia , ati
پسوند ها در کارت گرافیک
پسوند ها در کارت گرافیک

پسوندها در کارت های گرافیک nvidia , ati

پسوندها در کارت های گرافیک

یکی از مواردی که در خرید یک کارت گرافیک مهم است پسوند كارت گرافیک است ، چرا که یک کارت گرافیکی ممکن است ، دارای چندین پسوند باشد . فکرمی کنید که این پسوند ها فقط برای تبلیغ کارت است ؟ خب مصلما پاسخ خیر است. دو شرکت بزرگ تولیدکننده کارت های گرافیکی برای کارت های خود پسوند ایی را در در نظر گرفته اند که هر پسوند نشانه قابلیت ، قدرت و یا ضعف آن کارت است امروز می خواهم در مورد چند پسوند مهم کارتهای گرافیکی این دو شرکت صحبت کنم و فرق آنها را برسی نماییم. ابتدا پسوند های مهم در کارت گرافیک های شرکت nvidia سپس به برسی پسوند های شرکت ati خواهیم پرداخت.

پسوندها در کارتهای گرافیکی شرکت Nvidia


پسوند LE

وقتی کارتی را دیدید که دارای این پسوند است باید بدانید که پردازشگر این کارت با حداقل فرکانس خود فعالیت می کند و فرکانس آن پایین است ، این نوع کارت ها به عنوان ضعیف ترین و ارزانترین کارت های شرکت Nvidia شناخته می شود و در بازی های و کارهای گرافیک سنگین عملکرد مناسبی ندارد خرید این نوع کارت ها راپیشنهاد نمیکنم.

پسوند XT

در این کارت ها فرکانس پردازش گر و حافظه از مقدار فرکانس استاندارد کمتراست ولی به علت وجود رابطه حافظه پیشرفته 256 بیتی کاهش فرکانس پردازش گر و حافظه تا حدودی جبران شده این نوع کارت ها برای کارهای نیمه حرفه ای خوب است .

پسوند  GT و GTS

این نوع کارت های گرافیکی که از پسوند GT استفاده می کنند از پرفروش ترین کارت های Nvidia هستند و علت آن بهره گیری از حافظه پر سرعت GDDR3 است ، که باعث افزایش پهنای باند حافظه کارت گرافیک به مقدار زیاد می شود ، در این نوع کارت ها فرکانس پردازش گر ارتقای چشمگیری کرده است و عملکرد نسبتاً خوبی در کارهای سنگین گرافیکی دارند.

GT610
GT610

پسوند Ultra GTS

این پسوند درکارت های پیشرفته سری 5 و 6 شرکت Nvidia به کار می رود استفاده از این پسوند به این معناست که واحد پردازش گرافیکی کارت از فرکانس بیشتری در مقایسه با مدل های استاندارد برخورداراست

پسوند Ultra Extreme 

در این نوع کارت ها فرکانس پردازش گر و حافظه افزایش پیدا کرده است و به طور کلی این پسوند در کارت های سری T به کار میرود البته قیمت این نوع کارت ها نیز بالا است

پسوند GTX

حتما تا به حال به این پسوند بارها برخورد کرده اید این پسوند مخصوص کارت های سری 7 به بالا است .وجود این پسوند نشان میدهد که پردازنده گرافیکی این کارت از قابلیت پیشرفته ای برا ی پردازش تصاویر سه بعدی برخورداراست

پسوند GS

این پسوند حالت ضعیف شده پسوند GT است که شرکت Nvidia برای سطح متوسط به بالا ارائه کرده .هدف از ارائه این نوع کارت ها این می باشد که کاربران با پرداخت هزینه نه چندان زیادی از کارت گرافیکی خود در کاربرد های 3 بعدی استفاده کنند در اصل این کارت نسخه OverClock نشده از از سری GT هست.

پسوندهای دیگری نیز وجود دارد مانند TDH , TC, SE, GTS و ….. ولی مهم ترین پسوند ها آن هایی می باشند که در اين مقاله به آن پرداختيم .

پسوند ها در کارت های گرافیکی شرکت Ati

پسوند SE 

کارت هایی که از این پسوند استفاده می کنند کارت هایی می باشند که دارای پهنای حافظه پایین هستند، مثل کارت X300 که دارای رابط حافظ ( پهنای باند ) 128بیتی هستند ولی نوع SE آن دارای پهنای باند 64 بیتی است .

پسوند Pro 

در این نوع کارت ها فرکانس پردازنده گرافیکی و حافظه افزایش یافته است که این عامل باعث افزایش کارایی این نوع کارت گرافیک در پردازش سه بعدی می شود مانند :Radeon 9800 pro

پسوند XT 

این پسوند نوع توسعه یافته پسوند pro است. در این نوع کارت ها پردازنده با فرکانس بالاتری نسبت به پسوند pro فعالیت می کند ، بطور کلی این پسوند در کارت های نیمه حرفه ای شرکت Ati به کار میرود مانند : Radeon x1800xt

پسوند XTX

این پسوند به تازگی توسط شرکت Ati معرفی شده نشان دهنده بالاترین کیفیت و قدرت گرافیکی در کارت های این شرکت است . کارتهایی که دارای چنین پسوندی هستند از فرکانس پردازنده و حافظه بسیار بالاتر بهره می برند و به عنوان حرفه ای ترین کارت های Ati شناخته می شوند.
از پسوند های دیگر شرکت Ati میتوا نیم به VIVO و XTPE اشاره کنیم.

و در مورد کارت های گرافیک جدید شرکت Ati که با نام شرکت AMD وارد بازار شده است تنها نام گذاری مهم است به طور مثال کارت HD 4870 از کارت DH 4850 بالاتر است ، هر چقدر اعداد پسوند بالاتر باشند کارت گرافیک دارای سرعت بیشتری می باشد و هیچگاه دو سری از کارت گرافیک AMD را با هم مقایسه نکنید چرا که سری های بالاتر دارای قابلیت های بیشتری می باشد از قبیل Direct X 11

SLI و نوع کارکرد انها

SLI يا (Scalable Link Interface ) يک فن آوري جديد است که فقط براي Nvidia مي باشد که در آن 2 کارت گرافيک به طور هم زمان وظيفه رندر کردن تصاوير را بر عهده دارند و خروجي تصاوير از يکي از آن دو صورت ميگيرد ،البته اين نکته قابل ذکر است که اين قابليت فقط روي مادربردهايي کار ميکند که داراي فن آوري SLI باشند . در اين فن آوري از دو کارتPCI Express استفاده ميشود که هر يک به طور جداگانه روي PCI Express Slotنصب شده و توسط کابل به همديگر متصل مي گردند. البته اين نکته قابل ذکر است که نوع هردو کارت گرافيک بايد يکي باشد مثلا اگر از کارت Geforce 7800 استفاده مي کنيد کارت دوم نيزبايد همان باشد .) مزيت اين فن آوري آن ميباشد که مسئوليت رندر کردن تصاويرگرافيکي بين دو کارت تقسيم شده و سرعت رندر کردن بالا مي رود و اين قابليت باعث بيشتر شدن کيفيت تصاوير گرافيکي خواهد شد .


حالا چه طوري مي شود از اين فناوري استفاده کرد؟

برای استفاده از امکان فن آوري SLI باید یک مادربرد تهیه کنیم که این قابلیت را داشته باشد ودارای دو اسلات PCI Express باشد حتماً هم رابط بین دو کارت را داشته باشیم مجددا اضافه کنم که کارت های گرافیک هر دو باید از یك مدل باشند و محصول یک شرکت این نکته بسیار مهم که اگر کارت دوم ياسوم که مي خواهيد اتصال دهيد خراب باشد دو اشکال ممکن است رخ بدهد اول اينکه ممکن است اصلا کار نکند و دو کارت ديگر هم از کار به اندازد و دوم اينکه ممکن است به علت خرابي کارت اول دو کارت ديگر هم خراب کند که احتمال سوختن دو کارت ديگه هم وجود دارد .پس بايد به سالم بودن کارت خريداري شده مطمئن باشیم . شما مي توانيد براي اين کار هرکدام از کارت ها را به طور جداگانه امتحان کنيد و بعد از مطمئن شدن و سالم بودن ازکارت ها آنها را به همديگر متصل کنيد.

– همین فناوری را شرکت AMD برای کارت های خود با نام crossfire دارد.

 

توضیحات سبحان واحد

با الکترونیک شروع میکنم :) شروع بسیار خوبی برام بود و دنیای متفاوتی داشت … سپس بسمت تعمیرات برد های الکترونیکی رفتم و بصورت تخصصی بر روی برد های لپ و تاپ کامپیوتر و دستگاه های اتوماسیون صنعتی کار کردم. ولی برام کافی نبود درنتیجه بسمت میکرو کنترلر ها رفتم و طراحی رو بصورت حرفه ای دنبال کردم و میکرو کنترلر های avr,arm stm کنترلر های مورد علاقه من هستند :))) تا وقتی که با plc ها اشنا شدم و دنیای بسیار جالب ابزار دقیق و کنترل رو تجربه کردم و درحال کار هستم …. پرشین ریپیر مکانی هست که بسیار علاقمندم تا تجربیات خودم را در اختیار دیگر علاقمندان این رشته قرار بدم و معمولا هر زمانی که بتوانم برای وب سایت مطالب جدید مینویسم… بزودی آموزش های جدیدو متفاوتی رو از پرشین ریپیر دریافت خواهید کرد . امید موفقیت همه دوستان عزیزم.

مطالب جالب

تعمیر مادربرد - جلسه چهارم

آموزش تعمیر مادربرد – جلسه چهارم

آموزش تعمیر مادربرد – جلسه چهارم برسی مدارات قسمت تغذیه cpu و نحوه ی ساخت …

تعمیر کارت گرافیک

آموزش تعمیر کارت گرافیک – جلسه دوم(پایانی)

آموزش تعمیر کارت گرافیک – جلسه دوم (پایانی) در جلسه ی قبل مدارات مربوط به …

2 دیدگاه ها

 1. درود.
  برای (تعمیر صفحه کلید:تست سیم ها:فرکانس و نوعشون)و تعمیر کارت گرافیک (تست ماسفت های کارت گرافیک ( ati 6670 hd 1g ddr5 ))به چه مدل مولتیمتری نیاز هست؟
  من میخوام یه مولتیمتر بخرم میشه راهنمایی بکنید ؟
  میشه بگید از بین محصوات زیر کدوم رو انتخاب کنم که هم قیمتش مناسب باشه هم کارم رو راه بندازه :(ببینید با قیمت زیر 20هزارتومان موردی هست که کارمن رو راه بندازه:)
  http://www.merqc.com/Categories/view/92/%D9%85%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C_%D9%85%D8%AA%D8%B1

  • سلام و وقت بخیر
   ببینید شما کار خاصی با مولتی متر انجام نمیدی ! همون مولتی متر های معمولی هم کارتونو راه می اندازه !
   حتی میتونید از مولتی متر DT-832 هم استفاده کنید !
   موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *