آموزش تعمیر مادربرد-جلسه دوم
خانه / پی سی / آموزش تعمیر مادربرد-جلسه دوم
آموزش تعمیر مادربرد
آموزش تعمیر مادربرد

آموزش تعمیر مادربرد-جلسه دوم

آموزش تعمیر مادربرد

برسی ولتاژ ها و بلوک دیاگرام مادربرد

در جلسه اول تعمیر مادربرد به برسی انواع مادربرد ها و سوکت های سی پی یو و … پرداختیم که مهمترین انها مراحل post بود که باهم مرور نمودیم و مراحل تست سخت افزار های را با یکدیگر برسی نمودیم. در این جلسه قصد داریم بلوک دیاگرام یک نمونه مادربرد را برسی نماییم و نحوه ی ارتباط سخت افزار ها با یکدیگر را برسی نماییم.مادربردی که برای این جلسه انتخاب نمودیم مادربرد شرکت گیگابایت مدل: G31M-S2L میباشد. صفحه ی مربوط به مشخصات این مادربرد را میتوانید از اینجا ملاحضه نمایید.

Gigabyte_G41M-ES2L
Gigabyte_G41M-ES2L

این مادربرد از سوکت سی پی یو 775 و رم های ddr2 پشتیبانی میکند.مادربرد فوق دارای قابلیت پشتیبانی از sata و IDE همچنین از تکنولوژی Dual channel میباشد.تمامی موارد فوق را از صفحه ی مشخصات مادربرد که لینک انرا قرار داده ام میتوانید مطالعه فرمایید همچنین بسیاری از موارد دیگر . صفحه ی مربوط صفحه ی بسیار پرکارد و مهمی است که در موارد مختلف ممکن است نیاز به رجوع به این صفحه را داشته و اطلاعاتی را بدست اوریم. درمادربرد ها همیشه سی پی یو مغز کامپیوتر ما خواهند بود. سی پی یو وظایف مختلفی بر عهده دارد که در اینجا به طور مفصل در مورد سی پی یو ها بحث کردیم که در صورت نیاز میتوانید مطالعه فرمایید. خب برای اینکه بتوانیم درک درستی از عملکرد مادربرد و وظایف چیپست ها و قطعات داشته باشیم نیاز است تا بلوک دیاگرام مادربرد ها را برسی و نحوه ی ارتباط اجزای انها را مطالعه و برسی نماییم. سپس به برسی مدارات انها بپردازیم. در شکل زیر بلوک دیاگرام کلی یک نمونه مادربرد پی سی را ملاحظه مینمایید:

بلوک دیاگرام مادربرد
بلوک دیاگرام مادربرد

چیپ شمالی در مادربرد

در بلوک دیاگرام شکل بالا ، مادربرد ما از دو چیپست استفاده میکند. چیپست بالای که نزدیک سی پی یو قرار دارد چیپ شمالی یا پل شمالی میباشد که به اختصار انرا NB مخفف کلمه (NORTH BRIDGE) میباشد.در مورد وظایف چیپست ها و ارتباطات انها در اینجا به طور مفصل بحث نمودیم. در مادربرد ها چیپ شمالی وظایف مختلفی را بر عهده دارد. در واقع حجم کاری این چیپست بیشتر از چیپ جنوبی میباشد.وظیفه ی ارتباط با سی پی یو ، رم ، چیپ جنوبی، و فرستادن اطلاعات تصویر بر عهده ی این چیپست میباشد.محل قرار گیری این چیپست در مادربردی که امروز قرار است انرا برسی نماییم را در شکل زیر میتوانید ملاحضه نمایید:

جزای مادربرد
جزای مادربرد

رم-RAM

در مادربرد های مختلف با توجه به تکنولوژی ساخت هر مادربرد ممکن است از رم های مختلف برای ساخت انها استفاده شود.در مادربرد ما از رم های DDR2 استفاده شده است که که حداکثر فرکانس کاری رم (باس رم) نباید بیشتر از 1066 باشد. یعنی این مادربرد رم های با باس 1066 و پاینتر را ساپورت میکند ولی بالاتر از 1066 را نه همچنین دارای قابلیت DUAL CHANNEL میباشد که خود یک مزیت محسوب میشود.

چیپست جنوبی-SB

در این مادربرد از چیپست جنوبی به شماره ICH7 شرکت اینتل استفاده شده است.از وظایف این چیپست میتوان به : کنترل USB ، AUDIO,PCI SLOT , SATA , IDE و همچنین کنترل ای سی معروف I/O همچنین کنترل پنل جلو و کلید های پاورو ریست همگی بر عهده ی چیپ جنوبی میباشد. چیپ جنوبی نسب به چیپ شمالی وظایف بیشتری را بر عهده دارد ولی حجم کاری و پهنای باند تبادل اطلاعات در این چیپست کمتر است در نتیجه حرارت تولید شده در این چیپ نسبت به چیپ شمالی کمتر خواهد بود به همین دلیل در برخی از مادربر ها بر روی این چیپست هین سینک قرار نمیگیرد. ولی در چیپ شمالی چون پهنای باند تبادل اطلاعات بسیا ربیشتر است این چیپت تلفات حرارتی بیشتری دارد و نیازمند هیت سینک های بزرگتری نیزمیباشد.

چیپست جنوبی
چیپست جنوبی

ای سی I/O

این ای سی یکی از مهمترین ای سی های موجود بر روی مادربرد میباشد که وظایف مختلفی را بر عهده دارد .علت نام گذاری این ای سی این است که این ای سی وظیفه ی کنترل تمامی ورودی و خروجی های موجود بر روی برد را بر عهده دارد.در شکل زیر میتوانید این ای سی را ملاحظه نمایید. انشا.. در یک جلسه جداگانه در مورد ای سی i/o به طور مفصل بحث خواهیم نمود.

ایسی I/O
ایسی I/O

بلوک دیاگرامیکه در مورد ان به صورت خیلی خلاصه و کلی صحبت نمودیم یک طرح خیلی کلی بود که فقط خواستم یک دید کلی از ارتباطات سخت افزار ها بر روی مادربرد داشته باشین. مادربردی که در ابتدای آموزش از ان یادشد مادربرد شرکت گیگابایت مدل G31M-S2L بود.حال میخواهیم بلوک دیاگرام یک نمونه مادربرد واقعی را برسی نماییم و ببینیم که از چه اجزایی تشکیل شده اند:

Gigabyte_G41M-ES2L block diagram
Gigabyte_G41M-ES2L block diagram

بلوک دیاگرام شکل بالا را از دفترچه سرویس منوال ارائه شده توسط شرکت گیگا تهیه نموده ام و قسمت بلوک دیاگرام انرا برای شما برش داده ام .جهت خواندن بهتر بلوک دیاگرام حتما انرا ذخیره نمایید و ملاحظه نمایید زیرا ولتاژ ها قسمت های مختلف بر روی ان ذکر شده است که باید این ولتاژ ها را بدانید و در زمان عیب یابی از انها استفاده نمایید.

ولتاژ کاری قطعات مهم بر روی مادربرد

با توجه به اینکه هر قطعه ی الکترونیکی نیازمند یک ولتاژ خاص میباشد از همین جهت در قسمت های مختلف مادربرد نیازمند ولتاژ های مختلف میباشیم.این ولتاژ ها توسط مدارات مختلف تولید میشوند که دارای دقت بسیار زیادی هستند ، چراکه کوچکترین اختلالی در ولتاژ و تغذیه میتواند مادربرد را عمکرد صحیح خود باز دارد . در نتیجه باید در حد امکان ولتاژ های قسمت های مهم و حیاتی مادربرد را بدانید.البته ممکن است در مادربرد های مختلف ولتاژ ها تا حدودی متفاومت باشند و بهترین کار برای اطلاع از صحیح بودن ولتاژ ها این است که شماتیک مادربرد تهیه شده و عیب یابی از روی شماتیک انجام شود.ولی از آنجایی که شماتیک تمامی مادربرد ها موجو نمیباشد و تهیه ان ممکن است وقت و هزینه ی زیاید را در بر داشته باشد ما سعس میکنیم ولتاژ گیری های خود را در یک رنج مشخص انجام دهیم. به این صورت که در قسمت های مختلف و تغذیه های چیپست ها و …. ممکن است ولتاژ های مختلفی داشته باشیم .ولتاژی که در ادامه قرار میدهیم شما انرا ملاکی برای ولتاژ گیری قرار دهید حال اگر ولتاژ کمی بیشتر یا کمتر بود اشکالی ندارد. مورد دیگر در مورد ولتاژ گیری این است که ما در مادربرد یکسری ولتاژ های استاندارد داریم برای مثال ولتاژ 3.3 ولت یا ولتاژ 0.8 ولت یا ولتاژ 1.8 ولت و یا ولتاژ 1.2 ولت و … هر کدام از این ولتاژ ها در قسمت های خاصی کاربرد دارند.برای مثال ما در قسمت تغذیه سی پی یو به ولتاژ های 12 و 1.2~1.5 و یک ولتاژ دیگرکه چیزی حدود 0.9 ولت میباشد نیازمندیم.برای مثال ولتاژ vcore ما باید چیزی بین 1.2~1.5 باشد.در نتیجه اگر در حال اندازه گیری vcore بودید باید ولتاژی در همین حدود داشته باشید.ولی اگر شما در قسمت تغذیه سی پی یو ولتاژ 3.3 و یا یک ولتاژ غیر عادی مثل 4.3 و امثال ان داشتید باید بیشتر در مورد ولتاژ مربوطه جستجو کنید چرا که همچین ولتاژی در این قسمت نخواهیم داشت.حال در جلسات اتی به طور مفصل در مورد مدارات و ولتاژ های هر قسمت از مادربرد بحث خواهیم نمود و با استفاده از نقشه مدارات را تحلیل خواهیم نمود تا درک بهتری از مطالب گفته شده پیدا کنید. حال بیاید در مورد ولتاژ های حیاتی قسمت های مختلف بحث کنیم:  

بلوک دیاگرام و ولتاژ های مادربرد
بلوک دیاگرام و ولتاژ های مادربرد

در شکل بالا ولتاژ های مربوط به هر قسمت در کنار آن نوشته شده است. ولتاژ های نامبرده همگی باید وجود داشته باشند و نیاز است که تعمیرکار این ولتاژ ها را حفظ باشد تا در زمان عیب یابی و ولتاژ گیری از صحت وجود ولتاژ های صحیح اطمینان حاصل کند. تمامی موارد بالا و ولتاژ های نامبرده در جلساتی جداگانه برسی خواهیم نمود و خواهیم گفت که از چه قسمت هایی باید این ولتاژ ها را اندازه گیری کنید.چرا که اگر در زمان ولتاژ گیری از ، دچار اشتباه شوید و اشتباه ولتاژ گیری کنید موجب سردرگمی و صرف هزینه و زمان بیهوده خواهد شد. این جلسه رو هم همین جا به پایان میرسونیم.نظری پیشنهادی انتقادی بود خوشحال میشیم بشنویم. برای جلسه بعد دوستان یه مطالعه ای روی مدار تغذیه سی پی یو  داشته باشن چون در جلسه بعدی به برسی مدارات و تغذیه سی پی یو و ولتاژ های انها و نحوه ی تشکیل انها خواهیم پرداخت. با تشکر    

نقد و بررسی

User Rating: 4.68 ( 3 votes)

توضیحات سبحان واحد

با الکترونیک شروع میکنم :) شروع بسیار خوبی برام بود و دنیای متفاوتی داشت ... سپس بسمت تعمیرات برد های الکترونیکی رفتم و بصورت تخصصی بر روی برد های لپ و تاپ کامپیوتر و دستگاه های اتوماسیون صنعتی کار کردم. ولی برام کافی نبود درنتیجه بسمت میکرو کنترلر ها رفتم و طراحی رو بصورت حرفه ای دنبال کردم و میکرو کنترلر های avr,arm stm کنترلر های مورد علاقه من هستند :))) تا وقتی که با plc ها اشنا شدم و دنیای بسیار جالب ابزار دقیق و کنترل رو تجربه کردم و درحال کار هستم .... پرشین ریپیر مکانی هست که بسیار علاقمندم تا تجربیات خودم را در اختیار دیگر علاقمندان این رشته قرار بدم و معمولا هر زمانی که بتوانم برای وب سایت مطالب جدید مینویسم... بزودی آموزش های جدیدو متفاوتی رو از پرشین ریپیر دریافت خواهید کرد . امید موفقیت همه دوستان عزیزم.

مطالب جالب

روش های عیب یابی و تعمیر پورتهای USB در مادربرد های PCولپ تاپ

قبل از هر چیز ابتدا کابلهای یو اس بی های جلوی کیس رو از مادربرد …

تعمیر مادربرد - جلسه چهارم

آموزش تعمیر مادربرد – جلسه چهارم

آموزش تعمیر مادربرد – جلسه چهارم برسی مدارات قسمت تغذیه cpu و نحوه ی ساخت …

13 دیدگاه ها

 1. واقعا فوق العاده بودد!!! من قبلا اموزشگاه دوره ی تعمیرات دیدم ولی به این خوبی وارد جزئیات نشده بودند . خیلی چیزای جدیدی فهمیدم.سایتتون عالییییییییییییییییییییه
  ممنونم سبحان جان

 2. واقعا عالی و کاربردی بود
  مرسی

 3. سلام
  آيا شما تعهد ميكنيد كه با گرفتن ماهي 8000تومان هميشه مطالب بدرد بخور بگذاريد اگر اينطور است اعتراضي نيست فقط شما نو شته مرا بلوكه نكنيد و جواب مرا خواهشا بدهيد.متشكرم

  • دوست من
   در حد توانم سعی میکنم آموزش تو سایت قرار بدم. حالا بخاطر مشغله ام متاسفانه کمتر میتونم سایت رو اپدیت کنم . هیچ اجباری هم در وی ای پی شدن کاربران نیست . وی ای پی صرفا واسه درامد من نیست. دلیل هایی وجود دارد که ناچار به وی ای پی نمودن سایت کنم .با این حال هزینه های وی ای پی را در حد امکان کم نمودم.در غیر این صورت خدم علاقه ای به این کار نداشتم.
   موفق باشید

 4. سلام من اکانت یک ماه خریداری کردم و لی چطور باید استفاده کنم ؟

  • سلام
   برای مشاهده مطالب تخصصی سایت و آموزش های تعمیرات باید عضو ویزه باشید

   • با سلام از اینکه جواب بنده را نمی دهید و راهنمایی نمی کنید بسیار متاسفم لطفا بنده را راهنمایی کنید چطور می توانم عضو ویژه شوم اکانت هم خریداری کردم و عضو اولیه نیز هستم لطفا راهنمایی کنید / .

   • سلام دوست من

    دوست عزیز شما دوبار سوال پرسیدین و پاسختون رو دادم یکیشون هم که الان خاطرم هست تو پست تعمیر مادربرد بود

    ببینید یکسری از آموزش ها مانند تعمیر مادربرد یا تعمیر پاور باید عضو ویژه باشین تا بتونین آموزش ها رو مشاهده کنید. یعنی اگر عضو ویژه نباشید سیستم اجازه ی مشاهده ی مطالب را به شما نمیدهد.

    حال چون شما اکانت خریداری نموده اید میتوانید مطالب را بدون هیچ محدودیتی ملاحظه نمایید

    سپاس

 5. سلام
  ممنون بابت مطلبت مفیدتون
  ببخشید من چند وقته دوره آموزش تعمیرات قطعات داخلی pc رو شروع کردم و تا اینجا خیلی با کلمه سوییچینگ در مادربرد برخورد کردم. اگه امکانش هست لطف بفرمایید این رو هم توضیح بدید.
  با تشکر

  • سلام.
   جلسه ی دوم تعمیر پاور و pwm در مادربرد را مطالعه فرمایید .
   اگر بازهم متوجه نشدین و جواب سوالتون رو دریافت نکردین بفرمایید تا توضیح بدم
   سپاس

 6. سلام
  من میخوام آمورشهای قسمت تعمیرات مادبرد شما رو تهسه کنیم میخواستم بدونم که آیا با خواندن این جزوات میتونم عیبهای مادربردهایی که برام میارن پیدا و تعمیر کنم البته خدمت شما عرض کنم که من دوره تعمیرات رفتم اما فقط یه نوع کلاه برداری و دزدی بود ولی خودم قطعات کاملا میشنایم و تسط دارم و میخوام انواع مدارها و نحوه عیب یابی و رفع آنهارو یاد بگیرم مثلا اگه سی پی یو گرم باشه اما دیباگر کد 00 بزنه و مادربرد تصویر نده مشکل چیه و امثالهم ممنون میشم که جواب بدین که اگه این جزوه شما خوب باشه من تمام آموزشهای تعمیرات سایت شمارو میخرم
  باتشکر از شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *