آموزش تعمیر پاور-جلســـه اول
خانه / پی سی / پاور / آموزش تعمیر پاور-جلســـه اول

آموزش تعمیر پاور-جلســـه اول

آموزش تعمیر پاور-جلســـه اول

امروز  قصد داریم تا آموزش تعمیر پاور های کامپیوتر ها ی رو میزی را شروع کنیم. سعی میکنیم تا مطالب رو کمی خلاصه کنم تا آموزش خسته کننده نشه دوستان هم اگر انتقادی در مورد گفته های من داشتند حتما در قسمت نظرات بیان کنند من بی صبرانه منتظر نظرات و انتقادات شما هستم.

قبل از آموزش بگم اگر در  تعمیر پاور خود مشکلی داشتید میتونید از طریق قسمت “تماس با ما” سایت و یا از طریق ایمیل سایت مشکلات خودتون را مطرح کنند تا بنده راهنماییشون کنم.انشالاه که مشکلی در تعمیر نداشته باشید.

خب قبل از اینکه بخواهیم در مورد پاور و تعمیر آن صحبت کنیم باید یه آشنایی در مورد اینکه اصلا منبع تغذیه چیه و طرز کار اون چجوریه حداقل یک دید کلی داشته باشیم چون از نظر بنده ادم اگه با طرز کار وسیله ای اشنا باشه تقریبا 50 در صد راه را برای تعمیر اون وسیله انجام داده و تشخیص عیب برای اون میتونه در یک قسمت و در یک مدار خاص محدود بشه ولی بعد از اون چیزی که مهمه اینه که دوستان الکترونیک اونها خوب باشه و به ای سی ها و قطعات آشنایی کامل داشته باشند و اگه این دو مورد را شما بدونید تقریبا 75 درصد راه  تعمیر وسیله را طی کردید بقیش میمونه به تست قطعات و تعویض قطعات معیوب.

حالا بریم سر کار خودمون :خب ابتدا به برسی منابع تغذیه و نحوه ی کارکرد انها به صورت مختصر میپردازیم و در ادامه به معرفی پاور و انواع آن و خروجی های اون و اتصالات و مشخصات پاور ها و سپس نحوه ی تشخیص عیب و تعمیر پاور بپردازیم و در انتها یک مدار پاور را به طور کامل برای شما تشریح خواهم کرد. امیدوارم که تا انتها آموزش با ما همراه خواهید بود.

همانطور که میدانید هر وسیله و قطعه الکترونیکی برای اینکه وظیفه ی خود را به خوبی انجام دهد(انتظارات ما از وسیله ی الکترونیکی مورد نظر) لازم است که انرا با ولتاژ و جریان مشخصی تغذیه کنیم.بله درسته منبع تغذیه در هر وسیله ی الکترونیکی حکم  بنزینی رو داره که تو ماشین میریزیم تا ماشین بتونه کار کنه، ولی ما هر نوع ولتاژ یا جریانی را نمیتونیم به مصرف کننده الکترونیکی مورد نظر اعمال کنیم و هر وسیله و قطعه با ولتاژ مخصوص به خود کار میکنید وریپل ان ولتاژ نیز باید در حد مشخصی باشد.وقتی که صحبت از منبع تغذیه میشود ،یعنی که مدار الکترونیکی که ولتاژ و جریان مصرفی یک وسیله ی الکترونیکی دیگر را تامین میکند.خب شاید از خودتون پرسیده باشید چرا ولتاژ و جریان را باهم توی صحبت هام اوردم و چرا فقط نگفتم ولتاژ؟ جواب واضحه چون فقط اختلاف پتانسیل در کارکرد وسیله ی مورد نظر ملاک نیست مهمتر از اون مقدار جریانی است که وسیله ی الکترونیکی مورد نظر ما استفاده میکند خب برای مثال اگر مقدار جریان مصرفی یک مصرف کننده ای برابر با 3 امپر باشد ولی منبع تغذیه نتونه این مقدار جریان لازم را تامین کند چه اتفاقی میفته؟ اون وقت وسیله به خوبی کار نمیکنه و به قول معروف دستگاه ریپ میزنه و از اون طرف به منبع تغذیه فشار میاد و بعد از یک مدت منبع تغذیه معیوب خواهد شد.

خب در انتخاب منابع تغذیه باید حساسیت های لازم را به خرج دهیم چرا که طراحی و حوب کارکردن منبع تغذیه به همان مقدار که درست کار کردن قلب انسان در بدن مهمه ،طراحی منبع تغذیه هم میتواند حتی از ان هم مهمتر باشد  چراکه کوچکترین اختلالی در ولتاژ خروجی ممکن است کار مصرف کننده را دچار اختلال کند.

در اکثر مصرف کننده ها ولتاژ مصرفی انها از نوع دی سی(dc) میباشد و ممکن است مقدار این ولتاژ از 1.5 ولت یا کمتر شروع شود(معمولا کمتر از این ولتاژ نیست) و متناسب به مصرف کننده این ولتاژ میتواند تا مقدار مشخصی متغییر باشد. معمولا در ورودی همه ی منابع تغذیه برق شهر یعنی 220V AC میباشد و از طرف دیگر در خروجی ان یک ولتاژ با جریان مشخص یا ولتاژ هایی مختلف با جریان های معیین میباشد. منبع تغذیه با توجه به کاربرد ان میتواند یک باتری قلمی ساده و یا حتی یک اداپتور یا شارژر های معمولی که ما روزانه برای شارژ وسایل برقی خود از آن استفاده میکنیم و یا پاور های کامپیوتر و یا UPS ها و ….. باشد در واقع کاری که همه ی انها انجام میدهند تبدیل ولتاژ از نوع AC به DC و رساندن ان به حد معیین است .

**لازم است که در اینجا به این نکته اشاره کنم که در UPS یکم بحث فرق دارد که خارج از بحث ماست و فقط جهت مثال و اینکه دیدی از منابع داشته باشید عرض کردم.

با توجه به اینکه نیاز ما از یک منبع تغذیه چی باشد و چه استاندارد هایی را در منبع تغذیه خود لحاظ کنیم منابع تغذیه در نوع طراحی به دو دسته کلی تقسیم بندی میشوند:

1-      منابع سوئیچینگ
2-        منابع خطی

منابع تغذیه خطی در گذشته استفاده میشدند و امروزه کمتر از این نوع منابع تغذیه استفاده میشود و بیشتر طراحی ها از نوع سوئیچینگ میباشد علت انرا هم میتوان از مقایسه ی زیر نتیجه گرفت:

مقايسه منابع تغذيه سوئيچينگ با منابع تغذيه خطی:

بنا بركاربرد منابع تغذيه، انتخاب بين منابع تغذيه خطی يا سوئيچينگ صورت می گيرد، كه هر يک دارای مزايا و معايبی می باشند كه در اینجا به برسی هر یک از آنها خواهیم پرداخت:

از جمله مزايای منابع تغذيه خطی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • طراحی مدارات بسيار ساده صورت می گيرد.
 • قابليت تحمل بار زياد
 • توليد نويز ناچيز و نويزپذيری بسيار اندک
 • در توان های پايين ارزانتر می باشند.
 • زمان پاسخدهی بالایی را دارند.

از جمله مزايای منابع تغذيه سوئیچینگ میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • وزن و حجم كمتری را نسبت به منابع تغذیه خطی دارند.
 • بالا بودن راندمان از68% تا 90%
 • داشتن مقدار بيشتری سطح ولتاژ در خروجی
 • بدليل افزايش فركانس كاری اجزای ذخيره كننده انرژی می توانند كوچكتر و درعين حال با كارایی بيشتری عمل كنند.
 • در توانهای بالا استفاده می شوند.
 • كنترل آسان خروجی با استفاده از قابليتهای مدارات مجتمع

معايب منابع تغذيه خطی:

 • وزن و حجم این منابع بزرگتر از منابع سوئیچینگ است
 • راندمان کم این منابع
 • سطح ولتاژ آن بسیار کمتر است
 • چون فرکانس کاری این منابع 50هرتز است موجب حجیم تر شدن و در نتیجه کارایی آنها کم میشود
 • معمولا در توانهای پایین از آنها استفاده میشود
 • کنترل خروجی کمی مشکل است
 • بدليل كم بودن بهره توان تلفاتی در ترانزيستورهای خروجی زياد می باشد كه درنتيجه نياز به خنک كننده سيستم سرمايش تحت فشار می باشد.
 • تنها بصورت يک رگولاتور كاهنده قابل استفاده می باشد و همواره ورودی بايد 2 تا 3 ولت بيشترازورودی باشد.

معايب منابع تغذيه سوئيچينگ:

 • تمام مواردی كه به عنوان مزيت در درمنابع تغذيه خطی ذكر شد به عنوان عيوب منابع تغذيه سوئيچينگ به شمارمی رود علاوه بر آن به موارد زيراشاره می شود:
 • نياز به فيلتر كردن خروجی و حذف نويزهای توليدی
 • ناپايداری ولتاژ
 • حساسيت زياد به امواج محيط بگونه اي كه بعضا در برابر ديشهای مخابراتی اصلا عمل نمی كنند.

منابع تغذیه خطی:

همانطور که در بالا ملاحضه نمودید منابع تغذیه خطی دارای مزایا و معایبی بودند و برتری منابع تغذیه سوئیچینگ بر این نوع منابع را دیدید ولی با توجه به اینکه طراحی این نوع منابع در توان های پایین در بعضی موارد مقرون به صرفه است و میتواند کارایی بهتر از سوئیچینگ داشته باشد لازم دونستم تا با نحوه ی کار این نوع منابع توضیحاتی را ارائه کنم.

در منابع تغذیه خطی معمولا از ترانس های کاهنده و پل های دیودی و یک خازن با ظرفیت بالا که به خازن صافی معروف است استفاده میشود در شکل زیر میتوانید نحوه ی کار این نوع منابع را ملاحضه کنید

powers(PERSIANREPAIR.IR)

همانطور که ملاحضه نمودید در ورودی ترانس از برق شهر که برابر با 220V AC میباشد استفاده شده است این ولتاژ توسط ترانس کاهنده به مقدار مورد نیاز کاسته شده سپس از طریق فیوز به پل دیودی اعمال میشود در خروجی دیود یک ولتاژ DC با ریپل زیاد در اختیار داریم ،حال این ولتاژ باید به صورت دی سی در امده و از ریپل آ ن کاسته شود به همین جهت انرا به یک خازن با ظرفیت بالا اعمال میکنند بعد از اعمال به خازن ولتاژ ما در حد مورد نیاز صاف میشود ولی اگر بخواهیم ولتاژ تثبیت شده و بدون ریپل در خروجی داشته باشیم میتوانیم انرا به یک رگولاتور اعمال کنیم و در خروجی یک ولتاژ دی سی رگوله شده داشته باشیم

به شکل کوج های زیر دقت کنید:

Untitled-1

شکل موج ورودی و خروجی پل دیودی regulator(persianrepair.ir)
یک نمونه از رگولاتور و نحوه ی قرار گرفتن در مدار و ورودی و خروجی های آن

wave regulatotشکل موج ورودی و خروجی رگولاتور

  –  تشریح یک منبع تغذیه سویچینگ و نحوه ی عملکرد عناصر آن

برای آنکه با نحوه ی عملکرد منابع تغذیه سوئیچیگ آشنا شوید به شکل زیر توجه کنید چراکه این طرح، یک طرح پایه است و آشنایی با آن در مراحل بعدی کمک بسیار زیادی را خواهد کرد.

Untitled-1_03

منبع تغذیه سویچینگ

1-               Input filter

2-               Snubber

3-               Output filter

4-               Signal control

5-               Input safty/protection

6-               Choke coil

7-               Transformer

8-               Line filter

9-               Smoothing

با توجه به شکل مشخص است که مدار یک مبدل AC به DC است. نحوه ی عملکرد مدار بسیار ساده و در عین حال بسیار مهم است. پس درخواست میکنم تا توجه لازم را داشته باشید.

در ابتدا ولتاژ متناوب وارد فیلتر خط(LINE FILTER) میشود. این قسمت برای منابع تغذیه سوئیچینگ لازم است چرا که از ورود و خروج نویز های ناخواسته به مدار و از آن به شبکه جلوگیری میکند تا این نویز بر روی دیگر لوازم الکترونیکی تاثیر کمتری داشته باشد و کار انها را دچار اختلال نکند.

سپس ولتاژ توسط یکسو کننده ها یکسو شده و برای اینکه از ریپل ولتاژ خروجی پل دیودی کاسته شود آنرا همانند منابع تغذیه خطی به یک صافی خازنی اعمال میکنند تا به ولتاژ DC نزدیکتر شود.سپس این ولتاژ یکسو شده روی ترانس و سویچ قدرت قرار میگیرد.این سوئیچ توسط یک PWM DIVER روشن میشود.خروجی این درایور یک پالس مربعی با فرکانس قابل تایین و عرض پالس متغیر است .این بخش معمولا یک ای سی است که از بخشی از ولتاژ یکسو شده ورودی تغذیه میشود.همانطور که از شکل مشخص است با روشن شدن سوئیچ اولیه ترانس به ولتاژ ورودی متصل میشود و این ولتاژ باعث القا شدن ولتاژ به ثانویه ترانس میشود و ولتاژی متناسب با عرض پالس PWM که زمان روشن شدن سوئیچ را تایین میکند و همچنین نسبت تبدیل ترانسفورماتور و هم فرکانس با موج PWM در ثانویه تولید میشود. این ولتاژ تقریبا مربعی شکل توسط دیود های سریع(FAST) یکسو میشوند (دیود های شاتکی) و پس از فیلتر شدن توسط سلف و خازن به خروجی انتقال میابد . معمولا از ولتاژ خروجی یک نمونه با ولتاژ مرجع ساخته شده در ای سی PWM DRIVER توسط مدارات موجود در آن مقایسه میشود و عرض پالس PWM را تایین میکند.

همانطور که ملاحظه میکنید نحوه ی عملکرد مدار بسیار ساده است اما در عمل مسائلی وجود دارد که باعث پیچیده شدن طراحی میشوند و به همین علت آرایش های زیادی برای مدارات منابع تغذیه سوئیچینگ وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب و کاربرد خاص خود را دارند وبی شک طراحی آنها در اثر نیازی بوده است که در مدار یا مدارات خاصی حس شده است.

در قسمت مقالات الکترونیک همین سایت مقاله ای را برای دوستان در مورد منابع تغذیه سوئیچینگ اماده کرده ام دوستان علاقه مند میتوانند آنرا از این قسمت دانلود و مطالعه نمایند

این جلسه را هم همینجا به پایان میرسونیم.امیدوارم که مفید بوده باشه.

نظر یادتون نره 🙂

آموزش تعمیر پاور – جلسه دوم

آموزش تعمیر پاور – جلسه سوم

آموزش تعمیر پاور – جلسه چهارم

آموزش تعمیر پاور – جلسه پنجم

آموزش تعمیر پاور – جلسه ششم

نقد و بررسی

0

User Rating: 4.69 ( 15 votes)

توضیحات سبحان واحد

با الکترونیک شروع میکنم :) شروع بسیار خوبی برام بود و دنیای متفاوتی داشت … سپس بسمت تعمیرات برد های الکترونیکی رفتم و بصورت تخصصی بر روی برد های لپ و تاپ کامپیوتر و دستگاه های اتوماسیون صنعتی کار کردم. ولی برام کافی نبود درنتیجه بسمت میکرو کنترلر ها رفتم و طراحی رو بصورت حرفه ای دنبال کردم و میکرو کنترلر های avr,arm stm کنترلر های مورد علاقه من هستند :))) تا وقتی که با plc ها اشنا شدم و دنیای بسیار جالب ابزار دقیق و کنترل رو تجربه کردم و درحال کار هستم …. پرشین ریپیر مکانی هست که بسیار علاقمندم تا تجربیات خودم را در اختیار دیگر علاقمندان این رشته قرار بدم و معمولا هر زمانی که بتوانم برای وب سایت مطالب جدید مینویسم… بزودی آموزش های جدیدو متفاوتی رو از پرشین ریپیر دریافت خواهید کرد . امید موفقیت همه دوستان عزیزم.

مطالب جالب

تعمیر کارت گرافیک

آموزش تعمیر کارت گرافیک – جلسه دوم(پایانی)

آموزش تعمیر کارت گرافیک – جلسه دوم (پایانی) در جلسه ی قبل مدارات مربوط به …

آموزش تعمیر اسپیکر - جلسه دوم

آموزش تعمیر اسپیکر – جلسه دوم

آموزش تعمیر اسپیکر جلسه دوم – جلسه پایانی در جلسه اول تعمیر اسپیکر اجزای اسپیکر …

17 دیدگاه ها

 1. عالی بود یک دنیا ممنون

 2. ممنونم خیلی خوب درمورد منابع تغذیه توضیح دادید
  واقعا ممنونم

 3. از آشنایی با سایت شما بسیار خوشحال شدم . مطالب آموزشی خیلی خوبی دارید . اگر در مورد آموزش تعمیرات دستگاههای مختلف مطالبی قرار بدید بسیار ممنون میشم

  • بسیار خرسندیم که مطالب سایت مورد پسند شما قرار گرفته است . 🙂
   در حال اماده سازی فایل های جدید هستیم .متاسفانه بخاطر مشکلاتی آماده سازی فایل ها با کمی تاخیر مواجه شده است . به زودی مطالب آموزشی در سایت قرار خواهد گرفت. :)موفق باشید.

 4. آفرین آقا سبحان.عالی و کامل بود.بسیار سپاسگزار.هر سه قسمت را خواندم

 5. خوبه سایت خوبی دارید

 6. سلام
  خسته نباشید
  تلاش فراوان و بی منت و رایگان شما برای آموزش این مطالب مهم و کمیاب واقعا ستودنی است
  امیدوارم خدا توفیق ادامه این راه رو بهتون بده
  منتظر ادامه آموزش هستیم

 7. عالی بود اگر امکان داشته باشد آموزشهایتان را به صورت تصویری نوشتاری باشه مفهوم ارایه شده مفیدتر خواهد بود با تشکر

 8. با تشکر از مطلب خوبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *